قوانین جدید برای نحوه تماس تلفنی زندانی های “اوین” اجرا می شود؟
قوانین جدید برای نحوه تماس تلفنی زندانی های “اوین” اجرا می شود؟

طبق گزارش های رسیده قرار است بزودی قوانین جدیدی در رابطه با تماس زندانی های اوین با بیرون از زندان اعمال شود. به گزارش سایت خبری مدآرا، دیده بان ایران خبر داده است که به دنبال انتشار برخی گزارش ها در رابطه با افزایش هزینه تماس تلفنی زندانیان با خانواده، توسط باندهای فساد و ایجاد بازار سیاه […]

طبق گزارش های رسیده قرار است بزودی قوانین جدیدی در رابطه با تماس زندانی های اوین با بیرون از زندان اعمال شود.


به گزارش سایت خبری مدآرا، دیده بان ایران خبر داده است که به دنبال انتشار برخی گزارش ها در رابطه با افزایش هزینه تماس تلفنی زندانیان با خانواده، توسط باندهای فساد و ایجاد بازار سیاه در زندان اوین برخی منابع آگاه گزارش داده اند که طبق قوانین جدیدی که از سوی مسئولان زندان به زندانیان ابلاغ شده (که در صورت تایید و اجرا) زین پس هر زندانی تنها می تواند با هفت شماره تلفن تماس بگیرد و لیست شماره تلفن ها و نسبت صاحبان آن شماره ها هم باید به مسئولان زندان اعلام نماید.این در حالی است که طبق گزارش ها از دو سال پیش که در پی افزایش تحریم‌ها، واردات مواد اولیه کارت‌های خام پی‌وی‌سی به حداقل رسید، عرضه کارت‌های تلفن عمومی به حداقل رسید. از سوی دیگر سامانه اینترنتی مخابرات که وظیفه فروش اینترنتی شماره و رمز کارت‌های IN را دارد مدتهاست که از کار افتاده است. این در حالیست که کارت‌های تلفن عمومی و IN که مخابرات ۱۰ تا ۲۰ درصد پایین‌تر از مبلغ شارژ کارت عرضه می‌کرد، در بازار سیاه به چندین برابر قیمت واقعی به فروش می‌رسد.

کارت‌های تلفن ۵ هزار تومانی که مخابرات ۴۵۰۰ تومان می‌فروخت امروز در بازار سیاه شهر (خارج از پادگان و زندان) ۳۵ هزار تومان و داخل زندان تا ۵۰ هزارتومان به فروش می‌رسد. کار‌ت‌های IN دوهزار تومانی نیز که مخابرات ۱۶۰۰ تومان می فروخت امروز در بازار سیاه به قیمت ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان به وفور در دسترس است.
خانواده زندانیان و سربازان با وجود آنکه درآمد محدودشان به خاطر زندانی شدن یا سرباز بودن یکی از اعضای نان‌آور، کاهش یافته و کفاف زندگی را نمی‌دهد، باید برای هر تماس ده دقیقه‌ای عضو زندانی یا سرباز، با خانواده ۵ هزار تومان پرداخت کنند. این در حالیست که این رقم برای شهروندان عادی خارج از زندان یا پادگان، کمتر از پانصد تومان است.
کارت‌های مذکور در بازار توسط سوداگرانی که دارای ارتباطات فاسد با مخابرات هستند به این قشر خاص به فروش می رسد. تخلف شرکت‌های زیرمجموعه مخابرات در عدم ارائه این کارت‌ها در بازار و ایجاد بازار سیاه توسط عوامل این مجموعه ها نیز مشهود است.
وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات که در توییت‌های خود اصرار به استفاده از هشتگ حق الناس دارد با وجود پرداختن برخی کاربران به این موضوع، تاکنون هیچگونه پیگیری در این خصوص نکرده و واکنشی نشان نداده است.