مشمولان غیرغایب بدون سپردن وثیقه در راهپیمایی اربعین شرکت می کنند
مشمولان غیرغایب بدون سپردن وثیقه در راهپیمایی اربعین شرکت می کنند

رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی نیروی انتظامی گفت: برای مشمولان غیرغایب تسهیلات خروج از کشور برای شرکت در راهپیمایی اربعین درنظرگرفته شده است و بر این اساس علاقمندان می توانند بدون سپردن وثیقه به زیارت کربلا بروند. به گزارش سایت خبری مدآرا، سردار تقی مهری روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: […]

رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی نیروی انتظامی گفت: برای مشمولان غیرغایب تسهیلات خروج از کشور برای شرکت در راهپیمایی اربعین درنظرگرفته شده است و بر این اساس علاقمندان می توانند بدون سپردن وثیقه به زیارت کربلا بروند.


به گزارش سایت خبری مدآرا، سردار تقی مهری روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: تمام دانش آموزان، دانشجویان و طلاب که امسال قصد سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین را دارند، می توانند بدون سپردن وثیقه از کشور خارج شوند.

رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا افزود: حتی کسانی که برگ اعزام به خدمت گرفته اند نیز می توانند از طریق دفاتر خدمات الکترونیک پلیس از هفتم مهر ماه تا ۱۰ آبان ماه امسال در سامانه پلیس نام نویسی کرده، مجوز خروج از کشور را از سازمان وظیفه عمومی دریافت و پس از اخذ گذرنامه، به کشور عراق سفر کنند.

وی گفت: از موضوعات مهم در ایران خدمت مقدس سربازی است که اولین نتایج حضور سرباز در این عرصه، مسئولیت پذیری و مشارکت جوانان در عرصه مهم دفاعی، نظامی، امنیتی و اجتماعی است. از ارکان هر کشوری توان نظامی و دفاعی آن کشور است. در ایران سرباز نقش مهمی در توان دفاعی، امنیتی و اجتماعی دارد بر این اساس نیروهای مسلح مفتخر است از سربازان برای دفاع از تمامیت ارزی کشور و استقلال کشور استفاده کنند و این فرصت خوبی برای همه افرادی که در عرصه دفاع می خواهند خدمت کنند.

سردار مهری اضافه کرد: کسب مهارت های جمعی، شیوه زندگی دسته جمعی برای سربازان، تقویت روحیه ایثار، افزایش حس مسئولیت پذیری، نظم پذیری و قانون پذیری، مشارکت در صحنه های اجتماعی مثل سیل از مزایای سربازی است.

رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا گفت: ستاد کل نیروهای مسلح برنامه های خوبی در حین سربازی با تشکیل قرارگاه مهارت آموزی دارد با شعار هر سرباز یک مهارت تا پایان برنامه ششم سربازان یک مهارت را می آموزد.

وی تاکید کرد: تمام تسهیلات را برای زائران اربعین حسینی فراهم کرده ایم. کسانی که در سال ۹۸ متقاضی کنکور بودند و از سال گذشته معافیت تحصیل داشته و به مدت یک سال بابر مقررات از معافیت تحصیلی استفاده کنند پلیس فرصت داد تا مهر ماه برای انتخاب رشته اقدام کنند در تیر و مرداد و شهریور ماه قرار بود به سربازی اعزام شود این تسهیلات برای آن ها فراهم شد.

سردار مهری در مورد کسر خدمت ایثارگری گفت: فرزندان ایثارگران که ۲۸ تا ۲۹ ماه سابقه ایثارگری دارند می توانند تا پایان شهریورماه برای ثبت سوابق ایثارگری جهت معافیت اقدام کنند کسانی که مشمول و غایب هستند و تا ۱۲ فروردین امسال برای سربازی اقدام کرده و در پلیس ۱۱۰ نام آنها ثبت شده است، می توانند از این خدمات استفاده کنند.

وی گفت: همچنین افرادی که والدین آنها ۳۰ ماه حضور در جبهه، جانبازی و ایثارگی و اسارت داشته باشند تنها یکی از فرزندان آنها می تواند معافیت از خدمت سربازی را بگیرد و تا پایان شهریورماه فرصت دارند.

سردار مهری اضافه کرد: کسانی که برای کسر خدمت می خواهند از ایثارگری استفاده کنند، به شرط اینکه به سن مشمولیت یعنی ۱۸ سال تمام رسیده باشند، می توانند برای کسر خدمت اقدام کنند.

وی در مورد معافیت سربازی ورزشی گفت: کسانی که رتبه اول تا سوم المپیک و مسابقات جهانی و آسیایی داشته اند با موافقت وزارت ورزش و جوانان به سازمان نظام وظیفه معرفی می شوند و  از انجام دوره خدمت سربازی معاف می شوند این افراد از اول فروردین ماه امسال می توانستند ثبت نام کنند.

سردار مهری ادامه داد: همچنین مقام های اول تا سوم جهانی در رشته های فوتبال، بسکتبال و والیبال معاف می شوند. قهرمانی المپیک جهانی نیز می توانند خود یا یکی از فرزندانشان که عناوین اول تا سوم را کسب کرده اند، با معرفی وزارت ورزش  معاف شوند.

رئیس سازمان نظام وظیفه به جشنواره ورزشی سربازان نیروهای مسلح سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: این جشنواه توسط سازمان وظیفه عمومی از اول مهر ماه امسال در ۳۰ رشته مختلف برنامه ریزی شده است.

سردار مهری افزود: با توجه به رویکرد فرهنگی مثبتی که در بین جوانان وجود دارد در رادیو جوان برنامه سرباز جوان روزهای چهارشنبه بعد از ظهر مستقیم و زنده پخش می شود تا از این برنامه فرهنگی استفاده کنند. طرح خاطرات سربازی نیز از طریق رادیو برگزار می شود.

وی گفت: ثبت نام کسانی که مشمول جریمه خدمت سربازی و بیش از ۸ سال غایب بودند از سال ۹۴ تا۹۷ مشمول طرح پرداخت جریمه شدند و کارت معافیت دریافت کردند، در سال های گذشته تعدادی از مشمولان غایب جریمه را پرداخت کردند و تا پایان فروردین ماه سال ۹۸ فرصت داده شد تا پایان سال ۹۸ کسانی که نام نویسی کرده اند با پرداخت جریمه می توانند از این طرح استفاده کنند.

سردار مهری ادامه داد: همچنین توصیه می شود تمام کسانی که ثبت نام کردند برای قسط بندی اقدام کنند زیرا فرصت را از دست می دهند. این طرح امسال خاتمه یافته و برای سال های آینده منتفی شده است. بیش از ۵۸۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کردند که از این تعداد ۴۶۰ هزار نفر جریمه خود را پرداخت کرده اند. تعداد زیردیپلم ها ۱۰ میلیون نفر بودند و حدود ۱۰۰ هزار نفر هنوز اقدامی نکرده اند.

وی گفت: کسانی که ۸ سال غایب بودند و بیش از ۵۰ درصد قسط خود را پرداخت کرده اند، می توانند برای سفر کربلا اقدام کنند.

سرداری مهری تاکید کرد: تنها مرجع اطلاع از قوانین نظام وظیفه سازمان نظام وظیفه عمومی نیروی انتظامی است و افراد با سایت پلیس یا حضوری در مقرهای این سازمان یا تلفنی می توانند اطلاعات مورد نیاز خود را ثبت کنند.

رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی گفت: کسانی که برگه اعزام به خدمت را دریافت کنند، حتی افراد غایب می توانند از تسهیلات سفر اربعین بدون وثیقه استفاده کنند. افراد متاهل و مشمول غایب نیز به ازای هر فرزند می توانند سه ماه کسری خدمت بگیرند. سامانه خدمات الکترونیک پلیس هفتم مهر را شروع و ۱۰ آبان ماه را زمان پایان برای بازگشت مشمولان غایب و غیرغایب بدون دادن وثیقه تعیین کرده است.

سردار مهری گفت: سربازان مشمول خدمت از طریق فرماندهان می توانند برای سفر اربعین مراجعه کنند البته هر یگان سقفی را تعیین کرده است.

وی اضافه کرد: باید مدافع حقوق سربازان باشم. حقوق فعلی سربازان ناچیز است؛ بر اساس قانون حداقل ۶۰ درصد و ۹۰ درصد حقوق پایور را باید پرداخت کنند که خیلی پایین است و از مسئولان مرتبط می خواهیم توجه ویژه ای به حقوق سربازان داشته باشند چون مجاهدان فی سبیل الله هستند.

سردار مهری از افرادی که سرباز فراری هستند، خواست تا به یگان خود مراجعه کنند و گفت: سازمان قضائی نیروهای مسلح تخفیف خوبی تعیین کرده است.

وی ادامه داد: کسانی که مشمول غایب باشند، شناسایی و از خدمات محروم می شوند. همچنین تمام دستگاه های خصوصی و دولتی حق بکارگیری مشمولان غایب را ندارند و مجازات برای این دسته از افراد تعیین می شود.

سردار مهری افزود: برای سربازانی که در مناطق محروم خدمت می کنند، آیین نامه ای موجود است که طبق آن مدت سربازی آنها کمتر از سایرین است؛ همه باید ۲۱ ماه خدمت کنند اما گذران خدمت در مناطق مرزی ۱۸ ماه و مناطق محروم ۱۹ ماه است.