نشست سه جانبه، بحث روز/نخستین دادگاه سلطان سکه/خبر دیوان عدالت برای بورسیه ها و…
نشست سه جانبه، بحث روز/نخستین دادگاه سلطان سکه/خبر دیوان عدالت برای بورسیه ها و…

تاکید روحانی بر مرور بیانات روز پنجشنبه مقام معظم رهبری، قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در راه اجرایی شدن، آخرین اخبار از حمله به کنسولگری ایران در بصره و واکنش‌ها نسبت به آن، دادگاه ۱۹ متهم به اخلال در بازار سکه و ارز، آخرین وضعیت پرونده رضا خندان از زبان وکیلش و… از جمله گزیده اخبار […]تاکید روحانی بر مرور بیانات روز پنجشنبه مقام معظم رهبری، قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در راه اجرایی شدن، آخرین اخبار از حمله به کنسولگری ایران در بصره و واکنش‌ها نسبت به آن، دادگاه ۱۹ متهم به اخلال در بازار سکه و ارز، آخرین وضعیت پرونده رضا خندان از زبان وکیلش و… از جمله گزیده اخبار سیاسی _سایت خبری مدآرا در روز شنبه، هفدهم شهریورماه ۱۳۹۷ است.

_سایت خبری مدآرا، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفر خود به چین، با معاون کمیسیون مرکزی نظامی چین در پکن دیدار و پیرامون مسائل منطقه و همکاری های دوجانبه گفت وگو کردند. امیر سرتیپ حاتمی در این دیدار با بیان اینکه کمک چین در صحنه بین المللی در حمایت از دولت سوریه بسیار موثر بود، خاطرنشان کرد: بحمدالله امروز تروریست ها به مرحله شکست نهایی در سوریه نزدیک شده اند.

بازدید وزیر دفاع ایران در پایان سفر دو روزه خود به چین، از مرکز آموزش فضانوردان و چند مرکز نظامی و صنعتی چین بازدید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی  در مراسم اختتامیه چهاردهمین جشنواره شهید رجایی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: همگان باید بیانات روز پنجشنبه مقام معظم رهبری را یک بار دیگر مرور کنند. ایشان جمله خیلی مهمی گفتند و فرمودند که در روز سخت، کسی حق ندارد پست دولت را خالی کند. رییس جمهور با اشاره به انتخابات مجلس یازدهم که در سال آینده برگزار می‌شود، گفت: جناحی فکر نکند که اگر امروز علیه دولت حرفی گفت محبوب می‌شود بلکه بداند او در حال خطا و اشتباه است. بداند که با وارد کردن فشار به دولت نه تنها محبوب مردم نمی‌شود بلکه مغضوب آنها نیز خواهد شد. مردم به آنها پشت خواهند کرد.

در حاشیه همین مراسم وزیر امور خارجه با اشاره به اصلاحات ساختاری انجام شده در این وزارتخانه، اظهار کرد: با تغییرات ساختار انجام شده ضمن کوچک شدن ساختار امور خارجه، شرایط برای استفاده بهینه از کارشناسان فراهم شده است. ظریف افزود: اصلاح ساختار وزارت خارجه ضروری بود.

همچنین یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از پخش فیلمی در مجلس شورای اسلامی درباره دو تابعیتی‌های مذاکرات هسته‌ای گفت که این موضوع نیازمند تعقیب قضایی و امنیتی است. جلیل رحیمی جهان‌آبادی اضافه کرد: ما مرجع ذی‌صلاح امنیت داریم که می‌تواند اطلاعات را در اختیار قوه قضاییه قرار دهد و قوه قضاییه محاکمه می‌کند و به جرم افراد رسیدگی می‌کند، اما این‌که فضای مجلس شورای اسلامی را تبدیل به شوی تلویزیونی کنیم و به سبک فیلمنامه‌های هالیوود علیه وزیر تیم مذاکره کننده داستان‌سرایی کنیم و آنها را متهم به جاسوسی بین افکار عمومی کنیم آیا در این صورت در جهان کسی برای گفت‌وگو با این افراد اعتباری قائل می‌شود؟ قطعا این ظلم در حق نظام است.

قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در راه اجرایی شدن

قرار است به جوان‌ها بها داده شود. می‌گویند بازنشستگان باید جای خود را به تازه‌نفس‌ها بدهند. گفته می‌شود که بدنه مدیریتی کشور نیاز به پوست‌اندازی دارد. قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان تنها چند گام تا اجرایی شدن فاصله دارد. قانونی که در صورت اجرا باعث خروج تعداد زیادی از مدیران قدیمی و ورود جوانان به عرصه مدیریتی کشور خواهد شد.

در همین ارتباط علیرضابیگی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی گفت: با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شاهد پوست‌اندازی مدیریتی خواهیم بود و شرایط برای حضور جوانان در عرصه‌ مدیریتی کشور فراهم خواهد شد.

همچنین آل محمد وکیل دادگستری گفت: هر چه قدر که مستثنیات قانون منع به کارگیری بازنشستگان کمتر باشد تأثیر و فایده عملی قانون بیشتر است.

نایب رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور نیز گفت: با اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان خون جدیدی در رگ‌ مدیریتی جریان می‌یابد و زمینه‌ی حضور نسل دوم و سوم انقلاب را در عرصه‌های مدیریتی فراهم می‌سازد.

یک پژوهشگر ارشد مسائل خاورمیانه، در یادداشتی با عنوان ادلب؛ سرآغاز جدایی در یک همپیمانی غیراستراتژیک؟ با اشاره به نشست روز گذشته تهران و مواضع روسای جمهوز سه کشور ایران ، روسیه و ترکیه در مورد بحران ادلب گفت :ایران در سیاست اعلامی خود در نشست تهران، سعی کرد در نقطه وسط بایستد اما از نظر سیاست اعمالی خواهان انجام عملیات نظامی در ادلب و کنترل این منطقه توسط ارتش سوریه است.

دی‌میستورا  نماینده سازمان ملل در سوریه گفت که پیام‌های نشست تهران حاکی از آن است که ایران، روسیه و ترکیه خواهان ادامه گفت‌وگوها برای پرهیز از وقوع فاجعه در ادلب هستند.

همچنین فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نشست سه جانبه سران کشورهای ایران، روسیه و ترکیه را دارای بازتابی جهانی دانست و گفت که این نشست تحولات سوریه را از حوزه میدانی به حوزه سیاسی وارد کرده است.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز در جلسه اضطراری شورای امنیت در اظهار نظری خصمانه به روسیه و ایران به عنوان حامیان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه درخصوص حمله به ادلب هشدار داد.

علی خرم کارشناس حقوق بین‌الملل تصمیم ترامپ برای حضور در شورای امنیت سازمان ملل و طرح موضوع ایران را مانور سیاسی آمریکا در رابطه با ایران دانست و گفت: از آنجایی که ترامپ نمی‌تواند به قطعنامه ۲۲۳۱ استناد کند سعی دارد با مانور سیاسی به فضاسازی علیه ایران بپردازد.

همچنین علیرضا جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در لاهه در توییتر خود نوشت: اقدام آمریکا در برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران و سخن گفتن آمریکا از حقوق بین الملل یک طنز مضحک است.

علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل نیز با اشاره به اینکه رئیس جمهور افسار گسیخته آمریکا  از این که بگوید ما در پی نابودی ایران هستیم پرهیزی ندارد، خاطرنشان کرد: آمریکایی ها کارشان را در حوزه نرم افزاری و القاء فرهنگ غربی- آمریکایی آغاز کرده‌اند،‌ اما در حوزه سخت افزاری ، نظامی و دفاعی در جنگ با ایران حتما موفق نمی شوند.

شب گذشته تعدادی از معترضان در بصره در اقدامی خرابکارانه و مشکوک به کنسولگری ایران در بصره حمله کردند و ضمن آسیب‌ رساندن به وسائل داخل این مکان دیپلماتیک اقدام به آتش زدن کنسولگری ایران در این منطقه کردند. در پی این اقدام مشکوک که باعث وارد شدن خسارات زیادی به کنسولگری ایران در بصره شد، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای با محکوم کردن این حمله وحشیانه و تاکید بر مسئولیت دولت عراق در این زمینه، به صورت شبانه سفیر عراق در ایران را احضار کرد و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به وی اعلام کرد.

آخرین اخبار از حمله به کنسولگری ایران در بصره و واکنش‌ها نسبت به آن را میتوانید اینجا بخوانید.

دادگاه ۱۹ متهم به اخلال در بازار سکه و ارز برگزار شد. در آغاز رسیدگی به اتهامات متهمان به اخلال در بازار سکه و ارز، رییس شعبه دو دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی -موضوع نامه رییس قوه قضاییه به رهبری- گفت: چنانچه بانک مرکزی به وظیفه ذاتی خود که در دستورالعمل بانک تصویب شده است یعنی نظارت بر صرافی‌ها رسیدگی می‌کرد، شاهد تشکیل این دادگاه نبودیم. در ادامه نماینده دادستان به بیان سوابق متهم ردیف اول وحید مظلومین پرداخت و گفت: وحید مظلومین، سال‌ها در بازار ارز، سکه و طلای تهران فعالیت داشته و بر اساس گفته ماموران در زمان بازداشت او به افتخار می‌گوید به مردم بگویید که سلطان سکه را دستگیر کردید.

همچنین محمد مقیمی درباره بازداشت رضا خندان گفت: سه اتهام اعم از “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی”، “تبلیغ علیه نظام ” و” اجتماع و ترویج بی حجابی در جامعه ” به موکلم تفهیم شده است. وی اتهامات مطرح شده علیه موکلش را بی پایه و اساس دانست و افزود: برای موکلم قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی صادر شده که او آن را نپذیرفته است و در حال حاضر هم در اوین است.

وکیل مدافع رامین حسین پناهی نیز از اجرای حکم اعدام موکلش در روز جاری خبر داد و در این باره اظهار کرد: ما وکلای آقای رامین پناهی هیچ گونه اطلاعی نداریم اما از منابع موثق اطلاع دادند که حکم اجرا شده است. حسین پناهی در تاریخ ١٣٩۶/۴/٢  در شهر سنندج دستگیر و در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام بغی به اعدام محکوم شد.

عبدالصمد خرم آبادی، معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی در مطلبی نوشت: با توجه به اینکه تلگرام یکی از مهمترین ابزارهای جنگ رسانه ای دشمن است، تمدید مهلت فعالیت غیر قانونی نسخه‌های فارسی تلگرام در این موقعیت جای تأمل دارد.‌

در پی شکایت تعدادی از دانشجویان بورسیه از اقدامات دستگاه‌های طرف شکایت و رسیدگی دیوان عدالت اداری به موضوع مزبور، روابط عمومی دیوان عدالت اداری به صدور اطلاعیه‌ای خبر داد که شکایت ۷۲ دانشجوی بورسیه وارد تشخیص داده شد.

انتهای پیام

لینک منبع