امدادرسانی به ۴۵۷ گلستانی متاثر از سیل و آبگرفتگی
امدادرسانی به ۴۵۷ گلستانی متاثر از سیل و آبگرفتگی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان از امدادرسانی نیروهای این جمعیت به ۴۵۷ نفر در سیل و آبگرفتگی منازل مسکونی در شهرستان های غربی گلستان خبرداد. به گزارش سایت خبری مدآرا، بارندگی که از شب گذشته در سطح گلستان آغاز شده، در نقاطی باعث سیلاب، آبگرفتگی معابر عمومی، مسدود شدن برخی جاده ها و تعطیلی مدارس شده […]

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان از امدادرسانی نیروهای این جمعیت به ۴۵۷ نفر در سیل و آبگرفتگی منازل مسکونی در شهرستان های غربی گلستان خبرداد.


به گزارش سایت خبری مدآرا، بارندگی که از شب گذشته در سطح گلستان آغاز شده، در نقاطی باعث سیلاب، آبگرفتگی معابر عمومی، مسدود شدن برخی جاده ها و تعطیلی مدارس شده است.

 

بازگشایی محور گرگان به آق قلا

معاون راهداری گلستان درخصوص آخرین وضعیت راههای استان گفت: با تلاش نیروهای راهداری محور گرگان به آق قلا که از بامداد امروز به دلیل طغیان رودخانه و آبگرفتگی جاده در حدفاصل روستای قربان آباد مسدود شده بود، بازگشایی شد.

غلامرضا بیکی بیان کرد: ساعاتی قبل باند شمالی محور نوکنده به گلوگاه هم که بر اثر آبگرفتگی مسدود شده بود، بازگشایی شده و همکاران ما در حال پاکسازی شانه راه از گل و لای و برقراری تردد در تمام محور هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر محور آزادشهر به شاهرود نیز مه آلود است و با عبور جبهه هوای بارشی از استان، شاهد پایداری هوا در این محور خواهیم بود.

بیکی با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ یک از راههای استان مسدود نیست، گفت: با توجه بارندگی و لغزنده بودن سطح جاده ها، رانندگان با سرعت مطمئنه و احتیاط کامل تردد کنند.

 

ثبت ۱۰۳ میلیمتر بارش در شهرستان بندرگز

مدیرکل هواشناسی گلستان هم اظهار کرد: بیشترین میزان بارش طی فعالیت این سامانه بارشی در استان به میزان بیش از ۱۰۳ میلیمتر در روستای جفاکنده از توابع شهرستان بندرگز به ثبت رسیده است.

نوربخش داداشی با اشاره به اینکه بیشترین میزان بارش ها در غرب استان بوده است، بیان کرد: میزان بارش در روستای لیوان‌ شرقی شهرستان بندرگز ۱۰۲ میلیمتر، روستای هاشم ‌آباد شهرستان گرگان ۸۵ میلیمتر و شهر بندرگز ۷۹.۲ میلیمتر بوده است.

وی گفت: مجموعا از شب گذشته در حوزه آبریز گرگانرود ۱۰۳ میلیون مترمکعب، حوزه آبریز اترک ۵۱ میلیون مترمکعب و حوزه آبریز خلیج گرگان ۱۱ میلیون مترمکعب بارش به ثبت رسیده است.

داداشی از کاهش شدت بارشها در استان خبر داد و گفت: تا صبح فردا بارشها به طور کامل متوقف خواهد شد.

 

امدادرسانی به مردم شهرستان های گرگان، ‌ بندرگز و آق قلا

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان نیز اظهار کرد: نیروهای هلال احمر از روز گذشته در تمامی شهرستان ها در آماده باش قرار گرفتند. بیشترین بارندگی ها از ساعت ۱۲ شب تا ۳ بامداد بوده و در شهرستان های گرگان، بندرگز و آق قلا بیشترین امدادرسانی صورت گرفت.

محمدعلی هروی بیان کرد: خوشبختانه در اماکن عمومی و مراکز اداری آق قلا آبگرفتگی نداشتیم و بیشتر بخش کشاورزی و خارج از شهر دچار آبگرفتگی شد.

وی گفت: از شب گذشته به ۴۵۷ نفر از مردم استان امدادرسانی شد و ۴۵۰ کیلوگرم نایلون بین خانواده هایی که منازل آنها در معرض آبگرفتگی قرار داشت، توزیع شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان خاطرنشان کرد:‌ طی این مدت ۲۴ تیم متشکل از ۴۳ پرسنل و ۹۲ نجاتگر برای امدادرسانی به مردم بکارگیری شدند.

 

تعطیلی مدارس نوکنده

بارشهای بامداد امروز و آبگرفتگی معابر عمومی در شهر نوکنده در شهرستان بندرگز موجب شد که آموزش و پرورش گلستان،  تمامی مدارس این شهر را در همه مقاطع تحصیلی در نوبت صبح امروز تعطیل کند.

همچنین بارش شدید باران و جاری شدن سیل در شهر نوکنده باعث آبگرفتگی تعدادی از منازل مسکونی، تخریب یک پل و بخش هایی از دیواره رودخانه و خسارت به برخی از مزارع کشاورزی این شهر شد.

 

افت فشار آب در نوکنده

شرکت آب و فاضلاب شهری گلستان در اطلاعیه ای اعلام کرد: به علت وقوع سیل و طغیان رودخانه در بخش مرکزی شهر نوکنده و آسیب به  قسمتی از شبکه اصلی آبرسانی، برخی از نقاط شهر با کمبود و کاهش فشار مواجه هستند.

در این اطلاعیه از مردم این شهر خواسته شده با رعایت صرفه جویی حداکثری در مصارف روزانه، امکان بهره مندی سایر همشهریان از آب شرب را فراهم آورند.