نظر عضو شورای مرکزی حزب موتلفه درباره چند همسری/ بادمچیان: در برخی مناطق ایران چندهمسری رسم است/ در موتلفه کسی مخفیانه زن دوم بگیرد با او برخورد می‌شود، صیغه کند اخراج می‌شود
نظر عضو شورای مرکزی حزب موتلفه درباره چند همسری/ بادمچیان: در برخی مناطق ایران چندهمسری رسم است/ در موتلفه کسی مخفیانه زن دوم بگیرد با او برخورد می‌شود، صیغه کند اخراج می‌شود

بادمچیان: الان در غرب تک همسری مطرح است چقدر آنجا فساد و فحشا وجود دارد. این همه پرونده تجاوزهای جنسی برای چیست؟ ما از خدا عاقل تر که نیستیم! در موضوع مهریه هم اسلام می گوید «به طوری تعیین شود که در صورت طلاق یا فوت همسر، زن بتواند خود را اداره کند» اما امروز […]

بادمچیان: الان در غرب تک همسری مطرح است چقدر آنجا فساد و فحشا وجود دارد. این همه پرونده تجاوزهای جنسی برای چیست؟ ما از خدا عاقل تر که نیستیم! در موضوع مهریه هم اسلام می گوید «به طوری تعیین شود که در صورت طلاق یا فوت همسر، زن بتواند خود را اداره کند» اما امروز می بینیم مهریه یک تجمل شده است. پسر جوانی به خواستگاری دختری می رود، برایش مهریه چند هزار سکه ای تعیین می کنند، روی چه حسابی چنین دینی را به گردن او می گذارند؟ که وقتی خدای نکرده کار به طلاق بکشد نتواند ادا کند.


به گزارش گروه تحلیل خبر سایت خبری مدآرا،  اسدالله بادمچیان عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در گفت و گویی که سال گذشته با رسانه ها انجام داده است در بخشی از آن به موضوع چند همسری پرداخته که به دلیل اینکه طی چند روز گذشته این بحث به سوژه داغ فضای مجازی تبدیل شده است اقدام به بازنشر آن کرده ایم که در پی می آید:

 

از موضوعات دیگری که امروز در فضای مجازی صحبت می شود بحث چند همسری مردان است که موافقان و مخالفانی دارد. گویا حزب موتلفه درباره چندهمسری و صیغه زنان، قوانین خاصی دارد، می‌فرمایید که چیست؟

من با شهیدان مطهری و بهشتی در حوزه احقاق حقوق اسلامی خانم ها کار کرده‌ام. عضو هیأت موسس و عضو شورای مرکزی جامعه زینب (س) هستم، برخی کشورهای دنیا را دیده‌ام و به لحاظ اجتماعی روی موضوع ازدواج کار کرده‌ام. بنابراین نسبت به حقوق خانم ها احساس مسئولیت داشتم و دارم. ازدواج یک موضوع طبیعی در کل جامعه انسانی است و هر مکتب و مسلک و هر جامعه نگاه و مقررات خود را درباره آن دارد. ازدواج در اسلام به دو نوع «دائم» و «موقت» انجام می شود که بهترینش ازدواج «دائم» است، چون زن و مرد به هم وفادارند و بچه های شان محفوظ می مانند. اما همیشه همه انسان ها نمی توانند به صورت تک همسری زندگی کنند. به لحاظ عقلی، شرعی و علمی بعضی مردها هستند که به داشتن همسر دوم مجبور یا نیازمند می شوند. مثلا همسر اولشان دچار مشکلاتی می شود که اگر این اتفاق نیفتد، حتی به زن اول بداخلاق می شوند. ضمن آنکه در برخی مناطق ایران چندهمسری رسم است.

براساس آیه قرآن یک مرد به شرط عدالت ممکن می تواند تا ۴ همسر برای خود اختیار کند. مهم عدالت است باید به گونه ای این مسئله را اداره کرد که چه با یک همسری و چه با دو یا سه همسری ظلم پدید نیاید. بعد از پیروزی انقلاب من و مرحوم خانم بهروزی در این زمینه کارهای بسیار مهمی در مجلس دوم انجام دادیم. یک خاطره جالبی هم دارم؛ روزی خانم بهروزی در مجلس دوم پیش من آمد و گفت «یک طرحی را نمایندگان خانم نوشتند که هر مردی زن دوم گرفت به چند سال زندان محکوم شود. از آنجا که شما طرفدار حقوق خانم ها هستید آوردم شما این طرح را امضا کنید» گفتم «بله امضا می کنم منتها با یک شرط»، گفت «چه شرطی» گفتم «رسم است بله را باید خانم ها بگویند، اگر خانم ها زن دوم نشوند مردها که نمی توانند به زور زن دوم اختیار کنند. به نظرم باید این مجازات زندان برای زن دوم باشد! به این معنا که هر خانمی زن دوم آقایی شد چندسالی زندان شود»، مرحوم خانم بهروزی خندید گفت «این کار امکان ندارد»، گفتم «بله، اسلام حساب شده عمل می کند».

الان در غرب تک همسری مطرح است چقدر آنجا فساد و فحشا وجود دارد. این همه پرونده تجاوزهای جنسی برای چیست؟ ما از خدا عاقل تر که نیستیم! در موضوع مهریه هم اسلام می گوید «به طوری تعیین شود که در صورت طلاق یا فوت همسر، زن بتواند خود را اداره کند» اما امروز می بینیم مهریه یک تجمل شده است. پسر جوانی به خواستگاری دختری می رود، برایش مهریه چند هزار سکه ای تعیین می کنند، روی چه حسابی چنین دینی را به گردن او می گذارند؟ که وقتی خدای نکرده کار به طلاق بکشد نتواند ادا کند.

بر همین اساس مجلس مصوب کرد مهریه تا ۱۰۰ سکه به لحاظ قانونی پیگیری و اخذ شود اما از آن به بعد مجازات زندان ندارد. در حزب موتلفه هم گفتیم اگر کسی ضرورتا و به طور رسمی زن دوم بگیرد مشکلی نیست اما اگر کسی مخفی و بی سروصدا و هوسی زن اختیار کند، موتلفه با او برخورد می کند. اما اگر کسی در موتلفه صیغه کند، اخراج می شود. چون موتلفه مورد اعتماد مردم است، دختران و همسران مردم به موتلفه رفت و آمد دارند، اگر کسی بخواهد روابط غیررسمی در موتلفه برقرار کند، به اعتماد مردم آسیب می خورد. دقیقا مثل یک امام جمعه یا نماینده مجلس می ماند که اگر صیغه کند و جامعه متوجه شود اعتماد مردم به آن جایگاه سلب خواهد شد. یکی از دلایلی که موجب ردصلاحیت برخی نامزدهای انتخابات مجلس می شود، همین داشتن صیغه است. چون در مراجعات مردمی خانم ها نیز می آیند تا با طرح مشکلات شان برای نماینده، راه حلی پیدا کنند. بنابراین نماینده مجلس باید حافظ شأن و حیثیت آنها باشد و ناموس موکلین را پاسداری کنند، نه اینکه در پی برآوردن هوس هایش باشد.

نمی دانم شما چرا این سئوال را مطرح می کنید. الان مشکل مردم که دو همسری مخفی چند نفر از مسئولان نیست. مشکل اصلی ازدواج است که همان تک همسری اختیاری مردم و مسئولان ماست. این سئوال ها درباره مسائل فرعی، کانال انحرافی است. شما بپرسید انقلاب اسلامی برای بانوان چه کرده است آن گاه انبوهی از خدمات نظام را خواهید دید. مثلا تبدیل کمتر از ۵۰ هزار زن دانشجو در سال ۵۷ به ۳ میلیون دانشجوی دختر، موقعیت بخشی به بانوان که با حفظ عفاف و حجاب و ارزش های اسلامی در مسئولیت هایی دولتی و غیردولتی حضور دارند، گرفتن همسر دوم با رضایت همسر اول، محاسبه قیمت مهریه به نرخ روز به دلیل کاهش ارزش ریال و… مثلا در سال ازدواج ۱۳۴۰ با این مبلغ مهریه که مثلا ۱۰ هزار تومان است، چند سکه در آن سال با ۱۰ هزار تومان می شد خرید. مثلا ۲۰ سکه طلا می شد بخرند. حالا مهریه را به قیمت ۲۰ سکه طلای امروز که معادل ۳۰ میلیون تومان است محاسبه و به زوجه پرداخت می شود. تغییر فرهنگ خانواده که از فرهنگ شوهرسالاری امروز به زوج سالاری تغییر یافته است و همسران با محبت و پیوند محکم و یگانگی (یک نفس) با هم رفتار می کنند. اوج رشد فکری و عاطفی به ویژه در همسران و مادران و دختران شهدا مشاهده می شود. الگو شدن زن مسلمان با حجاب برتر چادر برای بانوان سایر کشورها از جمله موارد دیگری است که نیاز به گفتن ندارد.