ادعای قاضی پور: حداقل حقوق کارگران باید ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد
ادعای قاضی پور: حداقل حقوق کارگران باید ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد

  عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اگر حق کارگران مطابق با قانون اساسی را به‌ صورت متوسط حساب کنیم، در حال حاضر کارگران باید حداقل چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حقوق دریافت کنند. به گزارش سایت خبری مدآرا، افزایش حقوق کارگران جزو کشمکش‌های سالانه میان کارگران و کارفرمایان بوده و در این […]

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اگر حق کارگران مطابق با قانون اساسی را به‌ صورت متوسط حساب کنیم، در حال حاضر کارگران باید حداقل چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حقوق دریافت کنند.


به گزارش سایت خبری مدآرا، افزایش حقوق کارگران جزو کشمکش‌های سالانه میان کارگران و کارفرمایان بوده و در این کارزار تصمیم نهایی بیشتر نزدیک به نظر کارفرمایان است. در شورای عالی کار نمایندگان کارگر، کارفرما و دولتمردان حضور دارند و در مورد تعیین دستمزد کارگران تصمیم‌گیری می‌کنند. این در حالی است که جامعه کارگری فقط یک رأی از سه رأی را در اختیار دارد. با توجه به تورم و افزایش نرخ بنزین، گرچه چشم کارگران به تصمیم نهایی شورای کار است، اما امید چندانی به افزایش حقوق کارگران مطابق با تورم که در قانون بر آن تاکید شده است ندارند.

 

نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار اعتمادآنلاین، با تاکید بر لزوم افزایش حقوق کارگران مطابق با تورم گفت: حقوق کارگران باید مطابق تورم افزایش یاید. حقوق کارگران جزو حقوق‌های بسیار پایین جامعه است و دولت‌ها در افزایش حقوق کارگران به قانون اساسی اعتنا نکردند.

بیشتر بخوانید:  قاضی پور:در بررسی لایحه CFT ما افراد ضعیف‌النفس را شناختیم

 

کارگران در حال حاضر باید حداقل ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حقوق دریافت کنند

او تاکید کرد: اصل ۳۱ قانون اساسی بر حق مسکن و اصل ۲۹ قانون اساسی بر درمان و حقوق ازکارافتادگی آنها تاکید دارد. اگر حق کارگران مطابق با قانون اساسی را به‌ صورت متوسط حساب کنیم، در حال حاضر کارگران باید حداقل چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان حقوق دریافت کنند.

 

دولت از زور بازوی کارگران به نفع خود استفاده می‌کند

این نماینده مجلس، در پاسخ اینکه آیا دولت به‌ عنوان بزرگ‌ترین کارفرما عزمی برای افزایش حقوق کارگران دارد، ادامه داد: این دولت، دولت سرمایه‌داران، اقتصاددانان و لیبرال‌های غرب‌زده است. اقتصاددانان دولت بر اساس عرضه و تقاضا کار می‌کنند و به جان کارگر کاری ندارند بلکه از زور بازوی کارگران به نفع خودشان استفاده می‌کنند.

 

به گفته قاضی‌پور، باید به کارگران حق مسکن و سبد کالا بدهند و آنان را بیمه کنند. او تاکید کرد: خط فقر در حال حاضر چهار و نیم میلیون تومان است.

 

منبع: اعتمادآنلاین