آیا راهپیمایی اربعین در شیوع بیماری آنفلوانزا نقش داشته است؟/ عضو کمیسیون بهداشت مجلس: حادثه لردگان باعث شد تا وزارت بهداشت از آموزش و راه های پیشگیری آنفلونزا غفلت کند
آیا راهپیمایی اربعین در شیوع بیماری آنفلوانزا نقش داشته است؟/ عضو کمیسیون بهداشت مجلس: حادثه لردگان باعث شد تا وزارت بهداشت از آموزش و راه های پیشگیری آنفلونزا غفلت کند

به نظر می رسد بیماری آنفلوانزا امسال زودتر از سال‌های گذشته در ایران شایع شده و آنگونه که خبرگزاری ایرنا خبر داده است تاکنون ۵۶ نفر را به کام مرگ فرستاده است. به گزارش گروه تحلیل خبر سایت خبری مدآرا،  پس از گذشت چند هفته از انتشار خبر شیوع بیماری آنفلوانزا مرکز مدیریت بیماری های […]

به نظر می رسد بیماری آنفلوانزا امسال زودتر از سال‌های گذشته در ایران شایع شده و آنگونه که خبرگزاری ایرنا خبر داده است تاکنون ۵۶ نفر را به کام مرگ فرستاده است.


به گزارش گروه تحلیل خبر سایت خبری مدآرا،  پس از گذشت چند هفته از انتشار خبر شیوع بیماری آنفلوانزا مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت آمار موارد قطعی ابتلا به آنفلوانزا و مرگ ناشی از این بیماریی، براساس آخرین آمار از اول مهر تاکنون چهار هزار نفر به علت ابتلا به بیماری‌های تنفسی و مشکوک به آنفلوانزا در بیمارستان بستری شدند که از این تعداد ۵۶ نفر بر اثر آنفلوانزا جان خود را از دست دادند.

از مجموع ۵۶ نفری که به علت ابتلا به آنفلوانزا جان خود را از دست دادند، ۱۹ نفر مربوط به یک هفته گذشته است و بیشترین موارد مرگ این بیماری در استانهای کرمان، گلستان، مازندران، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

البته مرجع اعلام آمار شیوع و مرگ آنفلوانزا مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت است که بعد از آزمایش موارد مشکوک و تایید نوع ویروس آنفلوانزا در افراد بیمار یا فوت شده این آمار اعلام می شود.

به گفته رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت همه چهار هزار نفری که به علت بیماری تنفسی در بیمارستان بستری شدند، به طور قطعی به آنفلوانزا مبتلا نبودند اما بسیاری از آنان مشکوک به این بیماری بودند.

کیانوش جهانپور گفته است این آمار نشان می دهد که شیوع این بیماری امسال در کشور بسیار بالاتر از همیشه است. البته هنوز به مرحله اپیدمی یا همه‌گیری این بیماری نرسیده ایم اما احتمال بروز همه گیری این بیماری به طوری که بیش از ۱۵ تا ۲۵ درصد افراد جامعه به این بیماری مبتلا شوند طی دو تا سه هفته آینده وجود دارد.

ویروس آنفلوانزا یک ویروس غیر قابل پیش بینی است و امسال شدت بیماری و طول دوره بیماری آن از سالهای گذشته بیشتر است. مهمترین ویروسی که امسال عامل مرگ در کشور بوده ویروس «اچ ۱ ان۱»(H۱N۱ ) است که بیش از نیمی از موارد مرگ این بیماری به این ویروس مربوط است و ویروس آنفلوانزا «اچ ۳ ان ۲» (H۳N۲) نیز با میزان کمتر دومین ویروس شایع و مرگ آور در بین افراد مبتلا در کشور است.

علایم این بیماری با سرماخوردگی شباهت های زیادی دارد و به طور دقیق نمی توان علایم مجزایی برای آنفلوانزا ذکر کرد اما تب، درد عضلانی، اسکلتی و تهوع و استفراغ در بین افراد مشکوک به آنفلوانزا مشاهده شده است.

به گفته پزشکان بهترین روش پیشگیری از بروز آنفلوانزا رعایت اصول بهداشت فردی مانند شستن مداوم دست‌ها با صابون و آب گرم و استفاده از تهویه هوا در محیط های بسته، اجتناب از خودتجویزی و استفاده از آنتی بیوتیک و کورتن و تزریق واکسن در زمان مناسب است.

 

ویروس آنفلوآنزا شدیدتر ازهمیشه

نوع آنفلوانزایی که امسال در کشور شایع است، آنفلوانزای «اچ ۱ ان ۱» (H۱N۱) و «اچ ۳ ان ۲» (H۳N۲) است که البته حدود ۹۰ درصد موارد از سوش (نوع) ویروس «اچ ۱ ان ۱» گزارش شده که نوع شدیدتر این بیماری است.

امسال بر خلاف سال ۹۶ و ۹۷ که بیشتر نوع «اچ ۳ ان ۲» ویروس شیوع داشت، نوع «اچ ۱ ان ۱» شیوع پیدا کرده که هم مهاجم‌تر و هم فراگیرتر است. همچنین این نوع از ویروس آنفلوآنزا تغییر ژنتیک داده و وحشی‌تر از قبل شده است.

به نظر می‌رسد این روزها ویروس بیماری آنفلوانزا به علت تغییرات آنتی‌ژن ویروس، مقداری قوی‌تر و تهاجمی‌تر شده و معدودی از افراد به خصوص گروه‌های پرخطر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. البته هر ساله مرگ و میر بر اثر آنفلوانزا در کشور داریم، اما به نظر می‌رسد به دلایل مختلف از جمله تغییرات ژنی ویروس و سرمای زودرس، امسال تعداد آنها بیشتر شده است.

دکتر حسین کرمانپور، مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در همین رابطه و در گفتگو با خبرنگار سایت خبری مدآرا با اشاره به شیوع آنفلوآنزا در کشور گفت: عامل ارتباطی آنفلوآنزاها ویروس است و باکتری نیست و این آنفلوآنزا جدید و با قدرت خاص است.

بیشتر بخوانید:  توضیحات نماینده لردگان درباره ادعای گروهی از افراد درباره ابتلا به ویروسی ناشناخته

وی با بیان اینکه وقتی که ویروس است نباید آنتی بیوتیک مصرف کنیم و خودمان را با پنی سیلین و آموکسی سیلین مشغل کنیم، گفت: وقتی انتقال ویروسی می شود روش انتقال آن تنفس، تماس و یا استفاده از وسایلی است که فرد به آن مبتلا شده است، می باشد.

مدیراورژانس بیمارستان سینا گفت: آنفلوآنزاها هر سالی که دوره همه گیری آغاز می شود ممکن است که یک نوع از نوع دیگر آن متفاوت باشد متاسفانه آنفلوآنزایی که الان ایجاد شده در کشور یکی از قوی ترین نوع حمله ویروس ها به انسان است و بنابراین باید بیشتر مراقب بود.

دکتر حسین کرمانپورگفت: آنفلوآنزای فعلی با عوارض تب بالا، سرفه های مکرر و بدن درد های شدید و عوارض گوارشی ظاهر می شود که در صورت بروز باید به بیمارستان ها مراجعه کرد تا تشخیص داده شود این آنفلوآنزا از نوع جدید است یا خیر.

وی ادامه داد: شهروندان اگر عوارض شبیه سرماخوردگی همراه با تب بالا رامشاهده کردند که با روش های معمولی درمان نمی شود به پزشک مراجعه کنند تا تشخیص داده شود.

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: در صورت ابتلا به این نوع آنفلوآنزا ۳ روز در محل کار حاضر نشویم تا با استراحت هم به درمان خود کمک کنیم و هم از ابتلای فرد دیگر به این آنفلوآنزا پیشگیری کنیم.

وی ادامه داد: مبتلایان باید دمای بدن را از طریق داروهایی که توسط پزشک داده می شود و هم از طریق بدن شویی هایی که با آب ولرم انجام می شود، کنترل کنند.
کرمانپور یادآور شد: مایعات به ویژه مایعات ولرم برای افرادی که به آنفلوآنزا مبتلا شدند توصیه می شود و باید از مصرف نوشابه‎جات، الکل، سیگار دوری کنند و از فضای آلوده که این روز ها در شهرهای بزرگ شاهد آن هستیم به هیچ عنوان حاضر نشوند.

مدیراورژانس بیمارستان سینا گفت: دمای منزل فردی که مبتلا به آنفلوآنزا در آن حضور دارد نیاز نیست بیشتر از ۲۴ درجه باشد چون که دمای بیشتر از این موجب رشد باکتری ها شود.

مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در پایان گفت: متاسفانه در مناطقی که دسترسی به پزشک و درمانگاه کم بوده آمار ابتلا به آنفلوآنزا بیشتر بوده که طبیعتا آمار مرگ و میر هم بیشتر بوده است.

همچنین بهروز بنیادی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با سایت خبری مدآرا با اشاره به شیوع آنفلوآنزا در کشور گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید در بحث آموزش از شهریور هر سال ورود و آموزش های لازم، روش های پیشگیری و توسعه واکسیناسیون را در سطح کشور انجام دهد.

وی ادامه داد: بخشی از این اقدامات توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گرفته است اما حادثه ای که در لردگان اتفاق افتاده سبب شد تا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا حدی به مسئله لردگان معطوف شود که در بحث آموزش و راه های پیشگیری آنفلونزا غفلت شد.

بنیادی با اشاره به راهپیمایی بزرگ اربعین گفت: راهپیمایی بزرگ اربعین هم سبب می شود که بار ویروسی افراد و چرخش آن زیاد شود و وقتی افراد حاضر در راهپیمایی به کشور برمی گردند این آلودگی ها افزایش پیدا می کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: افرادی که در راهپیمایی اربعین حاضر شدند باید هنگام بازگشت به کشور آموزش های لازم، راه های پیشگیری و چرخش ویروس در سطح سایر افراد خانواده به آنها داده می شد.

وی با بیان اینکه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس جلساتی در این زمینه داشته و هفته آینده هم در خصوص همین موضوع جلسه خواهیم داشت، گفت: برخی از واحد ها اعلام کردند که کمبود دارو داریم و داروی درمانی برای آنفلونزا نداریم که با پیگیری هایی که انجام شد گفتند که ما وارد کردیم و در بین بیمارستان های دولتی توزیع شده است.

 

 

*تحریریه سایت خبری مدآرا