دبیرکل حزب الله لبنان: شهادت سردار سلیمانی آغاز تاریخ جدید خاورمیانه است
دبیرکل حزب الله لبنان: شهادت سردار سلیمانی آغاز تاریخ جدید خاورمیانه است
«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان گفت: دوم ژانویه ۲۰۲۰ میلادی (سیزدهم دی ۹۸) روز شهادت سردار «قاسم سلیمانی» سرآغاز تاریخ جدید خاورمیانه محسوب می شود.

به گزارش سایت خبری مدآرا، وی عصر امروز یکشنبه در مجمع سیدالشهدا در ضاحیه جنوبی بیروت ،این مطلب را در آیین باشکوه یادبود و بزرگداشت فرمانده ی پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران و در جمع هزاران هوادار او و هم چنین رهبران مذهبی، شخصیت های سیاسی، حزبی، رسانه ای و نمایندگان پارلمان و وزیران دولت موقت لبنان در جنوب بیروت مطرح کرد.

وی با محکوم کردن اقدام تروریستی آمریکا تاکید کرد: حاج قاسم سلیمانی به بزرگترین هدف خود که شهادت باشد دست یافت زیرا شهادت آرزوی وی از روزهای جوانی بود.

دبیرکل حزب الله گفت : دوم ژانویه ۲۰۲۰ روز شهادت سردار سلیمانی و «ابومهدی المهندس» جانشین فرمانده نیروهای مردمی عراق (الحشد الشعبی) یک تاریخ مشخص و منحصر به فرد نه فقط برای ایران و عراق که برای کل منطقه ی خاورمیانه است و آیین باشکوه امروز در ضاحیه برای بزرگداشت این دو فرمانده بزرگ منطقه ای و جهانی برگزار شده است.

وی افزود: حاج قاسم سلیمانی بسیاری از شب های خود را در سوریه گریان سپری می کرد و به من می گفت که قلبم برای دیدار خدا می تپد. من شهادتش را به همسرش تسلیت و به فرزندانش می گویم: پدر شما به آرزوی و عشق خود رسید و به دوستان شهیدش پیوست.

سید حسن نصرالله به خانواده ی ابومهدی نیز تسلیت گفت و خاطرنشان کرد که ۲ ماه پیش ابو مهدی المهندس با من دیدار داشت و گفت: جنگ داعش تمام شده و دوستانم شهید شده اند و برای من برای شهادت دعا کن.

دبیرکل حزب الله اظهار داشت: این عملیات به دستور شخص «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا صورت گرفت و او به این جنایت آشکار، اعتراف کرد. از این رو در تروریستی و جنایت آمیز بودن این عملیات شائبه و تردیدی نیست.

به گفته ی دبیرکل حزب الله «دلیل عملیات آشکار و تروریستی آمریکا در بغداد شکست تلاش های قبلی این کشور برای ترور وی به طور مخفیانه است.  چندی پیش در کرمان در شرق ایران نیروهای امنیتی این کشور گروهی را دستگیر کردند که طرح و برنامه شان ترور سردار سلیمانی به شکل پنهان بود. با این همه ترامپ مجبور شد دستور ترور وی را به طور علنی صادر کند».

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: پس از سه سال از انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهوری آمریکا، او و رقیبانش می دانند که در کارنامه ی سیاست خارجی و خاورمیانه ای وی چیزی جز شکست وجود ندارد.

بیشتر بخوانید:  دیدار خداحافظی سفیر ایران با امیر کویت

وی گفت: هدف بزرگ ترامپ سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران یا حداقل به زانو درآوردن آن و توافق جدید در مورد مسایل مختلف بود. از این رو تحریم های سنگین علیه این کشور وضع کرد و تکیه اش به فشار اقتصادی بود. با این همه ترامپ الآن نه می تواند بگوید ایران را شکست داده است و نه می تواند بگوید فشارهایش به نتیجه رسیده اند.

دبیرکل حزب الله اضافه کرد: برنامه آمریکا در سوریه نیز شکست خورد و آخرین اقدام ترامپ خیانت به کردها و مناطق کردنشین و اعلام عقب نشینی نیروهایش از این مناطق بود. بخشی از نیروهایش هم که هنوز باقی مانده اند برای سرقت نفت از آن مناطق است.

وی در ادامه گفت: تلاش ترامپ برای تحریک لبنانی ها علیه یکدیگر نیز با شکست مواجه شد. مقام های آمریکایی در سفرهایشان به بیروت مسئولان لبنان را تهدید کردند که اگر مراکز مقاومت در بقاع را از بین نبرند این کشور را تحریم خواهند کرد و اسرائیل لبنان را بمباران خواهد کرد.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: آمریکا در جنگ یمن نتوانست به نتیجه ای برسد. در افغانستان هم دستاوردی نداشت و متوسل به مذاکره با طالبان شد. هم چنین طرح «معامله قرن» به دلیل پایداری ملت فلسطین از بین رفت و مقام هی کاخ سفید نتوانستند آن را اجرا کنند.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: برنامه ترامپ در عراق واضح است و چشم طمع او به بعضی چاه های نفت این کشور بوده و چندین بار گفته است: «نفت عراق حق ما است، دولتی در عراق وجود ندارد و باید نیروهای آمریکا به مناطق نفت خیز اعزام شوند و آن ها را تحت کنترل خود دربیاورند».

سید حسن نصرالله گفت: ترامپ نمی خواهد دولتی در بغداد وجود داشته باشد که مقابل او بایستد. آمریکا می خواست داعش به حضور خود در عراق ادامه دهد تا بهانه ای برای تداوم حضور واشنگتن در این کشور باشد اما مردم و نیروهای عراقی توانستند داعش را شکست دهند.

  • منبع خبر : ایرنا