پشت پرده "جنگجویان کیبوردی"
پشت پرده "جنگجویان کیبوردی"

تعداد بازدید : ۴۹ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی مارک آون جونز، استاد دانشگاه درباره باتهای جعلی توئیتر در گفتگو با الجزیره توضیح می‌دهد _سایت خبری مدآرا– در فضای شبکه‌های احتماعی، خصوصا توئیتر، نزاع شدیدی میان کسانی که به مسائل ایران اهمیت می‌دهند، در جریان است. برخی کارشناسان معتقدند، در نزاع توئیتری، بات‌ها نقش موثری […]


تعداد بازدید : ۴۹

کد ویدیو

مارک آون جونز، استاد دانشگاه درباره باتهای جعلی توئیتر در گفتگو با الجزیره توضیح می‌دهد
_سایت خبری مدآرا– در فضای شبکه‌های احتماعی، خصوصا توئیتر، نزاع شدیدی میان کسانی که به مسائل ایران اهمیت می‌دهند، در جریان است. برخی کارشناسان معتقدند، در نزاع توئیتری، بات‌ها نقش موثری ایفا می‌کنند.
به گزارش _سایت خبری مدآرا، ماه گذشته، شرکت‌ها و شبکه‌های بزرگ اجتماعی، نظیر گوگل، فیسبوک و تویئتر، حساب‌ها و صفحاتی را که گفته می‌شود با ایران مرتبط هستند، مسدود کردند. اقدامی که حتی اعتراض محمد جواد ظریف، وزیر خارجه را هم برانگیخت.
 
ظریف در اعتراض به حذف حساب‌های ایرانی از توئیتر و با استفاده از هشتگ “شما بات هستید”، خطاب به مدیرعامل توئیتر نوشت:”سلام جک. توئیتر حساب کاربران واقعی ایرانی از جمله مجری‌های تلویزیونی و دانشجویان را با فرض اینکه بخشی از یک عملیات نفوذ هستند، مسدود کرد. چطور است به بات‌های واقعی در تیرانا که برنامه تبلیغی تغییر رژیم در ایران که از واشنگتن هدایت می‌شود را نشخوار می‌کنند، نگاهی بیندازید؟ “
ظریف در توئیت دیگری، بات‌های توئیتری را “بلایی” توصیف کرد که طرح تغییر رژیم در ایران را تبلیغ می‌کنند. برخی ناظران و رسانه‌ها، دیدگاه ظریف را تایید می‌کنند. شبکه خبری الجزیره در گزارشی به “جعل بحث‌وجدل آنلاین درباره ایران” پرداخت و اعلام کرد “جنجگویان” توئیتری، فعالان و کارشناسانی را که به جای جنگ، از گفتگو با ایران حمایت می‌کنند، هدف قرار می‌دهند.
 
توئیت ظریف خطاب به مدیر عامل توئیتر
به گفته این شبکه، کارزار گسترده دستکاری شبکه‌های اجتماعی توسط عناصر مخالف با حکومت ایران، باعث شده تحلیلگران برای کشف سرنخ‌هایی درباره مسئولان این پروژه، دشمنان ایران را رصد کنند.
به گزارش الجزیره، آزاده معاونی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر اندیشکده آمریکای نو، گفت: “انتخاب (دونالد) ترامپ، واقعا یک نقطه عطف بود. زمانی که معلوم شد خصومت با ایران بالا خواهد گرفت، تعداد فراوانی از حساب‌های جدید پدید آمدند. این حساب‌های ناشناس به طور یکصدا و هدفمند افرادی را تعقیب کردند که با دقت درباره ایران می‌نوشتند یا صحبت می‌کردند”.
توئتیر به پرسش‌ها درباره روش شناسایی دستکاری سازمان‌یافته در این شبکه، پاسخ مستقیمی نداده است. اما مارک آون جونز، استاد تاریخ خاورمیانه در دانشگاه اکستر، نحوه شناسایی بات‌ها از طریق ابرداده‌های توئیتر که به طور مجانی در دسترس هستند، توضیحاتی ارائه کرده است.
جونز گفت:” اگر شما بخواهید از بات‌ها به نحو موثری استفاده کنید، به تعداد زیادی حساب کاربری نیاز دارید. این امر بدان معناست که شما ممکن است در یک روز یا هفته یا ماه مشخص، حساب‌های زیادی ایجاد کنید”.
جونز در ادامه نحوه عمل دو هشتگ براندازانه را تشریح کرد:” اکثریت حساب‌هایی که با (دو هشتگ) #FreeIran و #Iran_Regime_Change از اواخر دسامبر تا می، توئیت کردند، ظرف یک مدت چهارماهه ایجاد شدند. این امر نشان می‌دهد که اکثر فعالیت این هشتگ‌ها توسط بات‌ها انجام شده است”.
 
تعداد بازدید : ۱۵

کد ویدیو

گفتگو الجزیره با دو عضو منافقین درباره فعالیتشان در توئیتر

به گفته الجزیره، اکثر حساب‌های کاربری شناسایی‌شده، چند ده یا چند صد دنبال‌کننده دارند و برای پروفایل از عکس‌های عمومی استفاده می‌کنند. بخش اعظم توئیت‌ها، منحصرا در مخالفت با جمهوری اسلامی است و برخی هم به گروه مجاهدین خلق (منافقین) ابراز تمایل می‌کنند.
گروه مجاهدین که به درخواست آمریکا در کشور آلبانی مستقر شده‌اند، با درخواست مصاحبه الجزیره مخالفت کرده است. اما برخی اعضای سابق این گروه که هنوز در تیرانیا، پایتخت آلبانی، گرفتار هستند، چگونگی استفاده این گروه از هزاران حساب توئیتری جعلی برای تبیلغ مجاهدین و پیشبرد درخواست تغییر رژیم در ایران را توصیف کردند.
حسن حیرانی، عضو سابق مجاهدین، به برنامه لسنینگ پست الجزیره گفت:” به طور کلی می‌توانم بگویم که چندین هزار حساب، توسط حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ عضو مجاهدین اداره می‌شوند. این (کارزار) سازماندهی بسیار خوبی دارد و درباره ماموریت‌شان دستورالعمل‌های واضحی دارند”.
الجزیره در ادامه نوشت:” بخش آنلاین مجاهدین خلق، در چند هفته اعتراضات دسامبر ۲۰۱۷، به طور ویژه فعال بود. به اعضا دستور داده شد که ویژگی ضدنظام اعتراضات را برجسته کنند”.
حسن شهباز، عضو سابق دیگر مجاهدین خلق، گفت:” دستورات‌مان به ما می‌گوید کدام هشتگ‌ها را در توئیت‌هایمان استفاده کنیم تا آن‌ها را فعال‌تر کنیم. شغل ما این بود که بوسیله جستجو کردن، توئیت و ریتویت کردن ویدئو‌ها و اضافه کردن نظرات‌مان، این اعتراضات را پوشش دهیم”.
 
کاربران ایرانی زیادی در توئیتر بحث‌های سیاسی می‌کنند. برخی کارشناسان معتقدند بات‌ها در این بحث‌ها نقش دارند. 
الجزیره افزود جنگجویان کیبوردی مجاهدین، روزنامه‌نگاران، کارشناسان و فعالانی را که به جای تقابل از گفتگو با ایران حمایت می‌کنند، هدف قرار می‌دهند. تریتا پارسی، نویسنده کتاب “از دست دادن یک دشمن: اوباما، ایران و پیروزی دیپلماسی”، گفت: “به دلیل حساب کاربری‌ام، با تعداد چشمگیری از حملات توئیتری از این نوع، مواجه شدم. اما من در این زمینه به هیچ وجه تنها نیستم. این واقعا یک پدیده شایعی است. قربانی بزرگ آن، این است که ما نمی‌توانیم یک گفتگوی عقلانی درباره سیاست در قبال ایران داشته باشیم”.
جونز در پایان گفت:” اینگونه نیست که آنچه در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد دیگر در آنجا باقی می‌ماند. (بلکه) به درون رسانه‌های جریان اصلی راه می‌یابد. پروپاگاندا و اخبار جعلی بسیار زیادی (در شبکه‌های اجتماعی) وجود دارد. درست کردن چیزی شبیه به یک موج افکار عمومی علیه حکومت ایران، که ضرورتا واقعی نیست، کار دشواری نیست”.

لینک منبع