ویروس کرونا چه آسیب‌ به صنعت گردشگری وارد کرد؟
ویروس کرونا چه آسیب‌ به صنعت گردشگری وارد کرد؟
تا همین اواخر قبل از فراگیر شدن کرونا و مسموم شدن حال گردشگری ایران ، سالانه ۱۰۰ هزار توریست چینی وارد ایران می‌شدند و طبق برنامه‌ریزی‌های وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران قصد داشت طی چهار سال ۲ میلیون گردشگر چینی را به کشور جذب کند

به گزارش سایت خبری مدآرا، مریم مقدم ،روزنامه نگار و کارشناس گردشگری در یادداشتی نوشت: بیش از ۱۳۰ هزار گردشگر چینی از روسیه بازدید کردند و  انتظار می رفت که در سال جاری این رقم افزایش هم پیدا کند.گفتنی است ، کرونا نوعی ویروسی است که باعث ایجاد عفونت در بینی، سینوس‌ها یا گلو فوقانی می‌شود.نام ویروس کرونا از شکل آن گرفته شده که هنگام تصویربرداری با استفاده از میکروسکوپ الکترونی شبیه به یک تاج خورشیدی است.  «ووهان» جایی است که اولین موارد شیوع بیماری گزارش شده است. این ویروس مانند آنفولانزا در زمان کوتاه در چندین نقطه از چین و در سطح بین المللی گسترش یافته و مواردی در سنگاپور، تایلند و ایالات متحده و دیگر کشورها نیز تأیید شده است.این ویروس تاکنون جان بالای ۲۵ نفر را گرفته و به نظر می رسد اگر راه درمانی برای این ویروس پیدا نشود جان گردشگری چین راهم خواهد گرفت.ویروس کرونا در چین با علائمی آشنا ولی نتایجی ترسناک در حال گسترش است. کشورهای جهان به خصوص در شرق آسیا برای مقابله با توسعه این ویروس آماده‌باش هستند. درباره ورود و خروج افراد به چین و یا از چین تدابیر ویژه‌ای نیز اندیشیده شده است. درمان کرونا نیز موضوع مهمی است که فعلا با داروی ایدز آغاز شده است.

ویروس «کرونا» مانع ورود گردشگر چینی به کشور نمی شود

اما در این شرایط ولی‌الله تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور در گفت‌وگو با رسانه ها ، درباره تمهیدات صورت گرفته با توجه به شیوع ویروس کرونا در چین و ورود گردشگران چینی به کشور ما گفت: طبیعتا پیشگیری لازم در کشور چین برای گسترش این ویروس در نظر گرفته شده است.وی یادآور شد: تاکنون هیچ گونه نگرانی درباره این ویروس در کشور ما وجود نداشته است و وزارت بهداشت نیز رسما اعلام کرده که تمامی تمهیدات لازم را برای جلوگیری از شیوع این ویروس در داخل کشور انجام داده است و در هنگام ورود گردشگران به کشورمان هم اقدامات لازم انجام می‌شود. بنابراین نگرانی خاصی وجود ندارد.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برنامه‌ای برای کاهش ورود گردشگر از چین به کشور ندارید، گفت: ما هیچ برنامه‌ای برای کاهش ورود گردشگر از چین به کشور نداریم و در بازار گردشگری چین هم سرمایه‌گذاری می‌کنیم و به دنبال این هستیم که کشورمان سهم بیشتری از گردشگران چینی را داشته باشد. معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشور گفت:‌ما برای جشن بهاره چینی‌ها هم تعداد زیادی از گردشگران چینی ثبت‌نام کرده بودند که متاسفانه به دلیل این ویروس مقداری از گردشگران ثبت‌نام کننده کاهش پیدا کردند ولی ما مطمئن هستیم به زودی این مشکل هم برطرف می‌شود و در آینده اتفاقات بهتری خواهد افتاد.
تیموری تاکید کرد: کار ما ورود گردشگر به داخل کشور است که بتوانیم از طریق آن اشتغال و درآمدزایی داشته باشیم و کار دستگاه‌های تخصصی دیگر نیز پیشگیری و جلوگیری از شیوع بیماری‌های مختلف است.

مسافران چینی ترسناکترین توریستهای جهان شدند

تا همین اواخر قبل از فراگیر شدن کرونا و مسموم شدن حال گردشگری ایران ، سالانه ۱۰۰ هزار توریست چینی وارد ایران می‌شدند و طبق برنامه‌ریزی‌های وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایران قصد داشت طی چهار سال ۲ میلیون گردشگر چینی را به کشور جذب کند.
در همین راستا فعالان این حوزه با آسان کردن شرایط سفر به ایران انتظار داشتند در جشن سال نو چینی‌ها ایران میزبان تعداد قابل توجهی از اینفلوئنسرها و سلبریتی‌های چینی باشد. همچنین با توجه به نتایج سفر اخیر بخش خصوصی به چین احتمال می‌رفت ایران با چنین راهکارهایی سهم قابل توجهی از بزرگ‌ترین بازار گردشگرفرست دنیا را در اختیار بگیرد که کرونا بساط گردشگری را برهم زد.

چین به عنوان اولین و اصلی‌ترین بازار هدف
وزارت گردشگری اوایل امسال پس از بررسی ۸۴ کشور و با در نظر گرفتن ۱۳ شاخص و بیش از ۶۰ زیرشاخص ۳۰ کشور هدف بازار گردشگری را شناسایی و اولویت‌بندی کرد تا براساس آن برنامه‌ریزی‌های لازم برای بازاریابی و تبلیغات جذب توریست را انجام دهند. در این طبقه‌بندی چین به عنوان اولین و اصلی‌ترین بازار هدف شناسایی شده تا با برگزاری مراسم مخصوص چینی‌ها در ایران جذب گردشگر به کشور صورت بگیرد.یکی از رویدادهای مهم در تمامی کشورها مربوط به سال نو است؛ بر این اساس با توجه به اینکه چین در رده اول بازارهای هدف گردشگری قرار دارد، سال نو چینی می‌توانست فرصت خوبی برای جذب گردشگران چین به کشور محسوب ‌شود که کرونا اجرای همه برنامه ریزی های برنامه ریزان گردشگری ایران را به کما برد . عید چینی‌ها از ۴ بهمن آغاز شد و تا ۲۰ بهمن ماه ادامه دارد از همین رو ایران نیز امسال برای دومین بار میزبانی گردشگران چینی در ایام عید چینی‌ها را به عهده داشت اما کرونا این هدف را نشانه گرفت . این رویداد قرار بود با مشارکت بخش خصوصی با نام «قرن‌ها دوستی» برگزار شود که در برگزاری آن ۹ استان کشور نیز فعالیت داشتند.

گردشگری چین نیز با کرونا شکست خورد
صنعتی که به عنوان متنوع ترین و بزرگترین صنایع در جهان، مهمترین منبع درآمد و ایجاد فرصت های شغلی برای بسیاری از کشورهای دنیا محسوب می شود و اتفاقا یکی از مولفه های توسعه یافتگی چین در طول سالهای گذشته نیز بوده است؛ به طوریکه براساس آمار در ۲۰۱۸ نزدیک به ۶۲.۹ میلیون گردشگر خارجی از این کشور بازدید کرده اند و این آمار در طول سال اخیر نیز روند مثبتی داشته است.
اما این روزها صنعت پول آور گردشگری در چین، تحت تاثیر ویروس کرونا با خطر جدی مواجه شده  و حتی سفر مردم چین به کشورهای دیگر را هم تحت تاثیر قرارداده است.

 ارزیابی مسافران ورودی به کشور از مبداء چین
معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این زمینه گفت : تمام مسافران ورودی به فرودگاه‌های بین‌المللی کشور از مبداء چین، تحت ارزیابی قرار می‌گیرند.”علیرضا رئیسی” معتقد است : تاکنون موردی از ویروس “کرونا” در کشور مشاهده نشده است.وی تاکید کرد : اگر چنانچه علائم بیماری افراد خفیف باشد تا دو هفته از طریق محل اسکان و اقامتشان، تحت مراقبت قرار می‌گیرند.

 کرونا؛ بلای جان گردشگری شرق آسیا
با تائید پیدایش این ویروس مرگبار در کشورهای فیلیپین، ویتنام، تایلند، استرالیا، سنگاپور و مالزی، بسیاری از مناطق گردشگری با اُفت شدید گردشگر، خالی ماندن هتل‌ها، سواحل و مراکز خرید مواجه شده است.
وزیر گردشگری تایلند از کاهش ۴.۴ درصدی گردشگران خارجی، اُفت ۲.۸۹ درصدی ارزش سهام و کاهش ۳.۳ درصدی بخش حمل و نقل هوایی این کشور طی چند روز اخیر خبر داده است.
اتحادیه صنعت گردشگری روسیه اعلام کرد که از ا۲۸ ژانویه/۸ بهمن ماه)،پراتورهای گردشگری روسیه به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور چین ، پذیرش گروه‌های جدید توریستی سازمان یافته از این کشور را متوقف می‌کنند.
بر اساس اطلاعات منتشره از سوی این اتحادیه ، مقامات چینی خود محدودیت‌هایی را برای اعزام گروه‌های مسافرتی به خارج از کشور به عنوان اقدامی برای جلوگیری از انتشار نوع جدید ویروس کرونا اعمال کرده اند. ولی برای اطمینان حاصل کردن از عدم انتقال این ویروس خطرناک، دوشنبه، ۲۷ ژانویه (۷ بهمن ماه)، آخرین روز پذیرش گروه‌های سازمان یافته گردشگران چینی در روسیه بود و این روند که از امروز، حداقل تا پایان ماه فوریه (اواسط اسفند ماه) متوقف خواهد بود.
بر اساس این اطلاعات گردشگران چینی که قبلاً وارد خاک روسیه شده‌اند، برنامه‌های گردشی خود را قطع نمی کنند ولی کشور را قبل از موعد ترک خواهند کرد.
مقامات این اتحادیه در عین حال اعتراف می‌کنند که ممنوعیت پذیرش گروه‌های توریستی از چین به دلیل شیوع کرونا ویروس در این کشور، می تواند منجر به کاهش ۷۰ الی ۸۰ درصدی روند گردشگری از چین به روسیه در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ شود.