الهه کولایی: عملکرد شورای نگهبان باید اعتماد شهروندان را به شرکت در انتخابات جلب کند
الهه کولایی: عملکرد شورای نگهبان باید اعتماد شهروندان را به شرکت در انتخابات جلب کند
نهاد انتخابات در كشور ما، همچون تمامي كشورهايي كه داعيه اعمال حاكميت مردم را دارند و پايه‌هاي قدرت‌شان را در اعتماد مردم به خود- از طريق مراجعه به آراي عمومي جست‌وجو مي‌كنند - از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. به بيان ديگر انتخابات و سلامت آن، رعايت و تامين جنبه‌هاي لازم براي حفظ آراي مردم، ايجاد اعتماد ميان مردم و تقويت آن از مهم‌ترين وظايفي است كه هر نظام سياسي در پيشبرد اهداف و برنامه‌هاي خود و برآورده كردن خواسته‌هاي شهروندان به آن توجه‌ نشان مي‌دهد.

به گزارش سایت خبری مدآرا، الهه کولایی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: به‌ویژه در کشور ما که در آستانه چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی هستیم. ویژگی جمهوریت نظام برای پیگیری، اجرایی کردن و عملیاتی کردن ارزش‌های اسلامی که در واقع جمهوریت و اسلامی بودن نظام را اجرایی و عملیاتی می‌سازد، نفوذ و تاثیر ویژه‌ای دارد. بر همین اساس پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای نگهبان به ‌منظور پاسداری از ارزش‌های انقلاب و به‌ویژه حق حاکمیت مردم و جلوگیری از مداخله قدرت و نهادهای قدرت سیاسی در آرای عمومی شکل گرفت. به همین دلایل عملکرد شورای نگهبان بسیار مهم و تعیین‌کننده است. نه‌تنها این مساله در روند انتخابات، بلکه در سرنوشت کشور بسیار تاثیرگذار است. بر این اساس رویکرد شورای نگهبان باید جلب اعتماد عمومی، ایجاد ساز و کار مناسب برای پاسداری از آرای شهروندان و رعایت دقیق قانون باشد. عملکرد شورای نگهبان باید در جهت اجرای قانون و رعایت دقیق و همه‌جانبه آن باشد؛ به گونه‌ای که اعتماد شهروندان را به شرکت در انتخابات جلب کند. در واقع شورای نگهبان باید این باور را به وجود بیاورد که از همه ظرفیت قانونی، برای برآورده کردن خواسته‌های مردم و تامین مشارکت سیاسی آنها استفاده و از هر نوع مداخله جناحی- سیاسی در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی، جلوگیری می‌کند. در چنین شرایطی است که می‌توان با جلب اعتماد عمومی، امکان مشارکت سیاسی شهروندان را فراهم کرد. امروز در شرایطی که کشور با سیاست اعمال فشار حداکثری دولت ترامپ روبرو است، ایجاد شرایط مناسب برای افزایش مشارکت سیاسی یا به تعبیر دیگر تقویت اعتماد عمومی از ضرورت‌های غیرقابل چشم‌پوشی است. اینکه سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود اعلام کند حدود ۲ هزار نفر از افرادی که برای نامزدی یازدهمین دوره انتخابات مجلس، ردصلاحیت شده بودند، دوباره تایید صلاحیت شده‌اند، به نظر گامی است در مسیر تقویت اعتماد مردم و جلب مشارکت آنان.

با این حساب به نظر می‌رسد علت تغییر رویکرد شورای نگهبان و تایید دوباره برخی از نامزدهای انتخابات مجلس، ناشی از توجه این شورا به شرایط جامعه باشد. به هر حال انتظار می‌رود شورای نگهبان با توجه به ضرورت و اهمیت موضوع انتخابات و مشارکت همگانی شهروندان این اصلاحات را جدی بگیرد تا شرایط را برای بالا بردن مشارکت مردم بهبود بخشیده و زمینه‌ساز افزایش توجه به حقوق ملت شود. البته نکته مهم این است که این تایید صلاحیت‌ها به گونه‌ای صورت گرفته باشد که زمینه‌ساز حضور گسترده همه فعالان سیاسی، از همه جریان‌های سیاسی موجود باشد، نه فقط یک جریان خاص. آنچه در این زمینه اهمیت دارد، این است که شورای نگهبان به شکلی همه‌جانبه زمینه اجرای قانون را جهت ارایه دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرهای همه کنشگران و احزاب سیاسی از گرایش‌های سیاسی و اقتصادی مختلف فراهم آورد تا با این روش امکان افزایش مشارکت انتخاباتی فراهم شود. انتظار می‌رود شورای نگهبان با توجه به حساسیت نهاد انتخابات به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، فراهم کردن مشارکت سیاسی مردم، تنها از طریق اجرای مُرقانون و رعایت دقیق قانون انتخابات انجام دهد. اینکه سخنگوی شورای نگهبان، ایرادهای وارده بر قانون انتخابات را به گردن مجلس می‌اندازد، مشکلی را حل نمی‌کند؛ آنچه نیاز است این است که در وضعیت کنونی، این نهاد چنان از ظرفیت و امکان قانونی خود بهره گیرد که شرایط را برای بالا بردن مشارکت و بازسازی اعتماد عمومی فراهم سازد و اجازه ندهد مصادیق تبلیغاتی که علیه این نهاد انجام می‌شود، عینیت پیدا کند. شورای نگهبان باید بتواند با زدودن هر نوع آثار جهت‌گیری جناحی در شرایط دشوار کنونی، بار دیگر شهروندان را به عنوان پایه‌های اصلی قدرت جمهوری اسلامی، جهت تامین مطالبات و خواسته‌های‌شان پای صندوق‌های رای بیاورد. شورای نگهبان نباید به گونه‌ای رفتار کند که مخالفان منافع مردم ایران، با ایجاد یأس و ناامید کردن شهروندان از کارآمدی و تاثیرگذاری‌های صندوق‌های رای برای تامین خواسته‌های خود اقدام کنند.

  • منبع خبر : روزنامه اعتماد