فضای مجازی بسیج: اگر اینستاگرام می خواهد در ایران فعالیت کند باید با پسوند (ir) باشد
فضای مجازی بسیج: اگر اینستاگرام می خواهد در ایران فعالیت کند باید با پسوند (ir) باشد
مسلم معین مسئول سازمان فضای مجازی بسیج گفت: تمام شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های خارجی برای فعالیت در کشورها باید قوانین آن کشور را بپذیرند که متاسفانه در ایران اینگونه نبوده و دلیل آن عدم راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات است.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ مسلم معین، امروز در نشست خبری با خبرنگاران زنجان در خصوص علت حذف پست‌های مردم ایران از شبکه‌های اجتماعی خارجی گفت: در تمام کشورهای دنیا که سرشان به تن‌شان می‌ارزد و در واقع قوانین و مقررات دارند، هر پلتفرم و شرکتی در حوزه فضای مجازیِ خارجی بخواهد در آن کشور فعالیت کند، ابتدا باید به قوانین و مقررات آن کشور پاسخگو باشد، سپس باید در آن کشور، نماینده مستقر داشته باشد تا اگر تخلفی از قوانین آن کشور انجام شد، پاسخگو باشد و سوم اینکه داده‌های مربوط به آن کشور در سرورهای داخلی وجود داشته و بومی‌سازی شود.

وی ابراز کرد: برای مثال؛ شبکه اجتماعی یوتیوب که در کشور ترکیه فعالیت می‌کند باید با پسوند مربوط به آن کشور، جست‌وجو شود و بر این اساس اگر اینستاگرام بخواهد در ایران فعالیت کند باید با پسوند مربوط به کشورمان (ir) باشد تا اگر تخلفی صورت گرفت، نماینده مستقر آن شبکه اجتماعی، مشکل را حل کند چرا که مساله، هویت است و هویت باید حل شود.

معین با بیان اینکه زندگی مجازی نیز مانند زندگی حقیقی است، خاطرنشان کرد: اگر هویت فرد یا فضایی مشخص نباشد، آن فرد هویت ندارد در حالی که باید هویت و شناسنامه داشته باشد.

وی افزود: این که افراد بدون هویت در این شبکه‌ها و پلتفرم‌ها فعالیت کنند و نتوان به تخلفات و سایر مشکلات آن رسیدگی کرد، ناپسند است زیرا برخی تخلفات در این شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد که گاهی هزینه پیدا کردن متخلف، بیشتر از هزینه‌ای است که به سرقت رفته است و دلیل تمام این مشکلات این است که اراده‌ای برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات نداریم.

مسئول سازمان فضای مجازی بسیج گفت: تصریح کرد: شبکه‌های اجتماعی خارجی در تمام کشورها نماینده مستقر دارند مگر کشورهایی که قوانین و مقررات درست و حسابی نداشته باشند.

  • منبع خبر : موج رسا