سیگنال های مذاکره از سوی آمریکا و ایران در حال ارسال است
سیگنال های مذاکره از سوی آمریکا و ایران در حال ارسال است
نشانه های مذاکره میان ایران و آمریکا هویدا شده است.فعل و انفعالات فعلی و برخی اظهار نظر ها و حتی برخی تحرکات نظامی در منطقه مقدمات این مذاکره است.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ محمد جواد پهلوان – حقوقدان و استاد دانشگاه در یادداشتی که در اختیار سایت مدارا قرار داد نوشت: به نظر می رسد برخلاف بعضی تحلیل هایی که ناظران خارجی و داخلی دارند دولت بایدن تمایل دارد حداقل استارت مذاکرات با تهران در همین دولت حسن روحانی بخورد.

به هرحال مشاوران فعال در دولت او به نیکی می دانند شکست اصلاح طلبان و رفرمیست ها در ۱۴۰۰ چه تبعاتی می تواند داشته باشد. قرینه دولت روحانی چه بسا دولتی به سبک و سیاق دولت احمدی نژاد باشد که در چنین صورتی کار با آن برای دولت های غربی از جمله آمریکا به شدت سخت است.

تیمی که در کاخ سفید فعال است تجربه کار هم با دولت احمدی نژاد را دارد هم دولت روحانی. مذاکره کنندگان امریکایی خاطرات خوبی از مذاکره با سعید جلیلی که حتی زبان انگلیسی نمی دانست و اتاق مذاکرات را با کلاس درس فلسفه اشتباه گرفته بود ندارند ولی کار با محمد جواد ظریف این حسن را دارد که اولا وی اشراف کامل بر زبان و ادبیات آمریکایی دارد و ثانیا دیپلماتی با تجربه و کارکشته است.

هر چند یک اصل برای آمریکایی ها یکسان است و آن اینکه چه سعید جلیلی مقابل آنان نشسته باشد و چه محمد جواد ظریف، تهران حاضر نیست مفت امتیاز دهد. لذا صرف نظر از این اصل کلی، اینکه طرف مقابل در مذاکرات سیاسی حرفه ای و مشرف به مسائل بین الملل باشد خود از محسنات است که دولت بایدن دقیقا روی همین نکته حساس است. این موضوع بدیهی را نباید در زمان مذاکرات هسته ای سعید جلیلی منکر شد که بخش اعظم نرسیدن ایران و غرب به توافق در آن ایام عدم درک متقابل بود. در واقع زبان مشترکی نبود و هر گروه حرف خود را می زدند، می رفتند و قطعنامه ای علیه تهران صادر می شد!

اکنون سیگنال های مذاکره از دو سو در حال ارسال است. آمریکا قدری از فشارها کاسته و برخی محدودیت ها را کم کرده است. مثلا درخواست فعال شدن مکانیزم اسنپ بک را کنسل کرده و ایران نیز تا جایی که مقدور بوده مصوبه هسته ای مجلس انقلابی را بلا اثر کرده است.

در عرصه نظامی نیز دو کشور به نوع دیگری به یکدیگر چشمک می زنند.نیروهای نظامی علاقه مند به ایران کماکان مواضع متحدان آمریکا در منطقه را به انحای مختلف به چالش می کشند تا این پیام به کاخ سفید منتقل شود که برای درامان ماندن ناچارید با هژمونی تهران در منطقه و نفوذ آن کنار بیایید.

واشنگتن نیز البته بیکار نبوده و حداقل برای آنکه در داخل آمریکا تحت فشار قرار نگیرد برخی پایگاه هایی که گفته می شود نزدیک به ایران بوده است را بمباران کرده است.

برای آنکه بدانید چرا با وجود این تحرکات نظامی ،کماکان احتمال برقراری مذاکره در همین دولت بالاست پمپئو وزیر خارجه سابق آمریکا گفته است احتمالا نیروهای سنتکام دشت های خالی را بمباران کرده اند!این اظهارنظر بدین معنی است که دو طرف نمی خواهند پازل های مذاکره برهم بخورد.هر چند هر دو سو ناچارند مراقب نیروهای منتقد داخلی نیز باشند.

زمان دقیقی نمی توان برای این مذاکره احتمالی بیان کرد ولی خیلی بعید به نظر می رسد تا یک ماه آینده در این زمینه تحول جدی و جدیدی رخ ندهد.

  • منبع خبر : سایت خبری مدارا