جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ Friday, 7 May , 2021
پ
  • شناسه : 159782
  • ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۹:۵۸

نوری قزلجه: عده ‌ای از نمایندگان به دنبال فیلتر کلاب هاوس هستند/آقایان خود را در قوه مقننه مستاجر موقتی احساس می کنند

نوری قزلجه: عده ‌ای از نمایندگان به دنبال فیلتر کلاب هاوس هستند/آقایان خود را در قوه مقننه مستاجر موقتی احساس می کنند
نوری قزلجه: عده ‌ای از نمایندگان به دنبال فیلتر کلاب هاوس هستند/آقایان خود را در قوه مقننه مستاجر موقتی احساس می کنند
نماینده مردم بستان آباد و سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی در پاسخ به این سوال که مجلس به دنبال فیلتر کلاب هاوس است؟ گفت: عده ای از همکاران پیگیر موضوع هستند.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ متن مصاحبه با «غلامرضا نوری قزلچه»، نماینده مردم بستان آباد و سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، به شرح زیر است:

مجلس یازدهم نتوانسته به نقطه مطلوب برسد

مجلس یازدهم با مشارکت حداقلی مردم بر سر کار آمد و از همان ابتدای کار با حواشی زیادی روبه رو شد. جایگاه مجلس در میان مردم را چگونه ارزیابی می کنید؟

مجلس یازدهم در مقایسه با مجالس گذشته با کمترین میزان مشارکت مردم شکل گرفت حدودا ۴۲ درصد؛ از طرفی هم با بیشترین تغییرات مواجه بود یعنی بیشترین تعداد نمایندگان سابقه نمایندگی و حضور در مجلس را نداشتند که همه این موارد در عملکرد مجلس تاثیر می گذارد. نمایندگان در ابتدا اغلب با انگیزه خدمتی بالا حضور پیدا کردند علاقمند خدمت بودند اما باز هم مجلس را دچار حواشی کردند. بسیاری از حواشی مجلس ریشه درونی دارد و از بدنه مجلس نشات می گیرد. نمایندگان در مجلس یازدهم به حواشی دامن می زنند البته کارهای قابل توجه ای هم توسط مجلس صورت گرفته ولی انتظاری که مردم داشتند (یعنی حداقل کسانی که در انتخابات مشارکت کردند) محقق نشده است و مجلس یازدهم نتوانسته به نقطه مطلوب برسد.

مجلس یازدهم پُز یک صدایی می‌دهد

ضعف مجلس یازدهم را در چه می بینید؟ 

یکی از موضوعات مهمی که در کارکرد و عملکرد مجلس تاثیرگذار است، نوع نگاه لیدرهای اکثریت به مجلس است، نگاهی توامان با «یک صدایی». برخی دوستان تاکید می کنند که یک صدایی اتفاق خوبی برای مجلس محسوب می شود ولی من کاملا مخالف هستم زیرا یک صدایی ناکارآمدی مجلس را رقم می زند. در چهارچوب و کلیات اصول و مبانی نظام وحدت ملی داریم که نه تنها مجلس بلکه همه قوا و همه ارکان و همه مردم یکصدا هستیم ولی موضوعاتی که در مجلس مطرح می شود را نمی توان با سیاست یک صدایی پیش برد، این سیاست منجر به عدم توفیق مجلس خواهد شد.

یک صدایی باعث می شود نظرات مختلف شنیده نشود و دیدگاه های جامعه، مردم، طیف ها و گروه های مختلف سیاسی در مجلس مطرح نشود، به نوعی یک حالت سکون و کم خاصیتی را در مجلس شکل می دهد، مجلس یازدهم پُز می دهد که یک صدایی در درون آن حاکم است اما این از عوامل آسیب زا برای مجلس به شمار می رود، در هیچ مجلسی شاهد یک صدایی نبودیم حتی در فرمایشی ترین مجالس قبل از انقلاب هم، نمی توان گفت که مجلس یکصدایی وجود داشته همیشه افرادی حضور داشتند که خلاف آن جریان مواضع خود را بیان کردند، خاصیت مجلس موافقت و مخالفت است زیرا مجلس محل تضارب آراء و گفتگوها است.

هیئت رئیسه خیلی کم کاری می‌کند

در ماجرای عنابستانی برخوردی از سوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان شاهد نبودیم که این ضعف عملکردی این هیات را می رساند. به نظر شما چرا هیات نظارت کم کاری می کند؟

کم کاری را متعلق به حوزه نظارت نمی بینم؛ هیئت رئیسه هم خیلی موثر است. با توجه به شکل گیری این مجلس و عدم سابقه تعداد زیادی از نمایندگان حتما بایستی هیات رئیسه وقت بیشتری می گذاشت و در موضوعات متفاوت بیشتر با نمایندگان صحبت می کرد و نمایندگان را توجیه می کرد، این قبیل راهنمایی ها طبیعی است. دفعه اولی که نماینده شدم نیاز به این اطلاعات و توجیه در موضوعات داشتم. به نظر هیئت رئیسه خیلی کم کاری می کند در مرحله بعد می توانیم بگوییم که، هیئت نظارت هم مقداری کم کاری می کند. خیلی از موضوعات باکسب تجربه رفع می شود ولی در موضوعات سیاسی کماکان شاهد به حاشیه رانده شدن مسایل هستیم، لیدرهای اکثریت مجلس و هیئت رئیسه مجلس و فراکسیون اکثریت مجلس باید خیلی فعال شوند.

آقایان خود را در قوه مقننه مستاجر موقتی احساس می کنند

به نظر می رسد رئیس مجلس و نواب او عزم حضور در انتخابات ریاست جمهوری را کرده اند، این اقدام چقدر به شان و شاکله مجلس آسیب می زند؟ 

اعلام حضور اعضای هیئت رئیسه مجلس در انتخابات ریاست جمهوری آسیب جدی به مجلس وارد کرده است، عملا هیئت رئیسه مجلس و ارکان آن به گونه ای القا می کنند که مجلس جای خدمت نیست، مجلس کاره ای نیست، پس برویم در ریاست جمهوری به مردم خدمت کنیم، این عمل فی نفسه تضعیف کننده مجلس است، سکان داران مجلس خیلی اهمیتی برای این مسند و این قوه قائل نیستند و آن را موثر نمی دانند و کاملا بر خلاف فرمایش امام راحل که مجلس را در راس امور می دانستند، عمل می شود. ارزش مجلس خیلی بالاتر از اینهاست. مجلس هم قانونگذار و هم ناظر بر قوه اجرایی کشور است و هم ریل گذار آن است. جایگاه آن خیلی با اهمیت و مهم است.

سودای نمایندگان برای رییس جمهور شدن باعث شده که مقداری چالش ها و اصطحکاک هایی با دولت پیش بیاید و با دولت رقابت کنند که این عدم تعامل با دولت، در یک سال گذشته به شرایط اجتماعی کشور آسیب زد. یکی از آثار دیگر آن است که وقتی، رقابتی پیش می آید تعامل و همکاری را به حاشیه می برد و ارتباطات و تعاملات را دچار اختلال می کند. آقایان خود را در قوه مقننه مستاجر موقتی احساس می کنند و برنامه بلند مدت و ۴ ساله با شوق و ذوق ندارند، این هم آثارش را در مجلس و بدنه اداری مجلس می‌گذارد و موضوعات زود گذر و شعاری بولد می شود و موضوعات اساسی خیلی، مطرح نمی شود.

مجلس محل خدمت است؛ تاریخ کشور را نگاه کنید اتفاقات مهمی در کشور رخ داده که ریشه در مجلس داشته است از مشروطیت آن گرفته تا بحث نهضت ملی شدن صنعت نفت، البته موضوعات منفی مثل کاپیتالاسیون یا قرارداد وثوق الدوله هم وجود داشته که این نشان می دهد مجلس محل اثرگذاری و محل خدمت شایان است.

مجلس یا نمایندگان از قدرتی برخوردار نیستند، شاید در جایگاه اداری از نظر قانون بگوییم نماینده با وزیر هم تراز است ولی هیچ نماینده ای قدرت اجرایی یا قدرت سیاسی یک وزیر در کشور را ندارد طبیعتا این می تواند یکی از مشوق هایی باشد که نمایندگان را به سمت کارهای اجرایی، سوق بدهد. ولی باید این را اذعان کنیم که مجلس محل ریل گذاری و اثر گذاری است و نباید با این اقدامات جایگاه آن را تضعیف کرد. اینکه دسته جمعی به سمت ریاست جمهوری برویم و همه چیز را به حاشیه ببریم مجلس را تخریب و تضعیف کردیم. مقام معظم رهبری، رئیس جمهور خیلی از وزرا و مسئولین ارشد نظام، مطمئنا یک دوره ای نماینده مجلس بودند، نمی خواهیم ارتباط قطع شود ولی اینکه مجلس را به حاشیه ببریم تا به ریاست جمهوری برسیم این نگاه درستی نیست. نباید مجلس را سکوی پرتاب ریاست جمهوری دانست.

استیضاح اصلی را نمایندگان در هفتم خرداد انجام خواهند داد

عدم تعامل اعضای هیئت رئیسه با نمایندگان از چه نشات می گیرد؟ 

با توجه به آنکه بیشتر نمایندگان در فراکسیون اکثریت حضور دارند گمان می کنند که چون در اکثریت هستند از این به بعد هم تایید خواهند شد و دیگر هیچ احساس نیازی به تعامل پیدا نمی کنند، این نگاه نه تنها برای خودشان بلکه برای کل مجلس آسیب زاست، مجلس یازدهم از اقلیت موجود دعوتی نمی کند واز آنها استفاده ای به عمل نمی اورد. نگاه ها به اقلیت مجلس اینگونه است که تقریبا هیچ نیازی یه حمایت ندارند و همین نوع نگاه، باعث شد که خطاهایی صورت گیرد.

در بین نمایندگان خیلی افراد توانمندی هستند که می توانند به جایگاه هیات رییسه راه یابند، در سیاست یک صدایی اینگونه عمل می کنند ما هر چه می گوییم همه باید بپذیرند و تصویب کنند تمام. با افتخار می گویند طرحی با عدد بالا و بدون مخالف تایید شده است. نماینده در اظهارنظر آزاد است همه نماینده ملت هستند، اینکه او را به خاطر اظهاراتش تحت فشار قرار دهیم و به او هجوم ببریم و هیاهو به پا کنیم تا صدایی شنیده نشود یا بصورت رسمی به او وقت ندهیم اینها اثرش در عملکرد مجلس نمایان می شود، و مجلس از آن کارکرد قابل قبول برخوردار نخواهد بود. نارضایتی از هیئت رییسه از همان ابتدای آغاز بکار مجلس وجود داشت تا جایی که طرح استیضاح هیئت رئیسه کلید خورد اما مسکوت ماند که دلیل مسکوت ماندن آن این بود؛ اوایل تصور می شد چند تا اشتباهی صورت گرفته استیضاح شوند درست می شود بعد دیدند که آنقدر اشتباهات تکرار می شود که از استیضاح گذشته است. به نظر من استیضاح اصلی را نمایندگان در هفتم خرداد انجام خواهند داد. معترضان به روند و عملکرد هیات رییسه عده زیادی هستند که حتما در انتخاب و رای شان، تجدیدنظر می کنند.

برنامه فراکسیون مستقلین برای انتخابات دور بعد هیات رییسه مجلس چیست؟ 

طبیعتا ما برای این کار برنامه خواهیم داشت. سعی می کنیم بصورت تعاملی جلو برویم و اگر قبول نشد سعی می کنیم مستقلا در این زمینه ورود کنیم، فعلا نمی توانم قطعی اظهارنظر کنم ولی پیش بینی من این است که فراکسیون ما جدی تر وارد می شود. بنا داریم در مباحث سیاسی کشور و مجلس تاثیرگذاری تفکر فراکسیون انقلابی بیشتر شود. افراد با پتانسیل بالا و رزومه پارلمانی خوب در فراکسیون حضور دارند اغلب نمایندگانی که در ادوار گذشته بودند و صاحب تجربه بودند در فراکسیون عضو هستند.

طرح شکایت از رییس جمهور به دلیل استنکاف از قوانین سیاسی است نه حقوقی

طرح شکایت از رییس جمهور به دلیل استنکاف از قوانین به قوه قضاییه ارجاع شد. نظر شما در مورد این اقدام نمایندگان چیست و اینکه فکر می کنید با چه پاسخی از سوی قوه قضاییه مواجه خواهد شد ؟ 

این اقدام نمایندگان یک حرکت سیاسی است نه یک موضوع حقوقی، نمایندگان ۱۳ مورد را در شکایت مطرح کردند که ۸ مورد آن مربوط به مجلس قبلی است و مطابق قانون اساسی دولت ها و مجالس ۴ ساله و مستقل از هم هستند، طراح ها و لوایح که در مجلس قبلی به هر جا رسیده باشد، دیگر همه کنار گذاشته می شود. در طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها دولت آیین نامه طرح را نوشت و مطابق آن قانون هم پیش رفت، اینگونه نیست که بگوییم دولت اقدامی انجام نداده است. در بحث توزیع اقلام معیشتی خود اقای رئیس مجلس در جلسه توضیح داد که ما این موضوع را با آقای رئیس جمهور هماهنگ کردیم و اقدامات آن در حال انجام است اما به گونه ای دیگر عمل شد. نمایندگان در این شکایت، موضوع مهمی را مطرح نکردند بخاطر همین عرض می کنم که یک کار سیاسی بود نه پارلمانی.

ادله محکمه پسندی هم نخواهد بود که در قوه قضائیه مورد توجه قرار بگیرد از این قبیل گزارشات در قوه قضاییه به وفور وجود دارد. این مسئله هم ادله محکم حقوقی محکمه پسندی ندارد که بخاطر آن بخواهند، رئیس جمهور را بازخواست کنند. متاسفانه مجلس از ابتدا نگاه سیاسی به دولت داشت و نیم نگاهی یا تمام نگاهی هم به انتخابات ریاست جمهوری که همین باعث شد که تصمیماتی و مواردی در مجلس اتفاق بیفتد که در جهت انسجام ملی و منافع ملی، نیست.

طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری نپخته است

به نظر شما طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری چه سرگذشتی خواهد داشت آیا به این دوره از انتخابات می رسد؟ 

به علت سیاست های ابلاغی رهبری این طرح تفاوت ها و ایراداتی داشت از آن منظر مجمع تشخیص به این مسئله ورود پیدا می کند. از منظر حقوقی این نظرات در شورای نگهبان می تواند شنیده شود، ایرادات مجمع مبنی بر مغایرت با قانون و سیاست های ابلاغی در حوزه انتخابات کاملا درست و روشن است. از همان ابتدا مخالفت های با طرح داشتیم از بابت محدود کردن افرادی که می توانند ثبت نام کنند دارای اشکال و ایراد بود یعنی جمهوریت نظام را زیر سوال می برد. در این قانون، احزاب و حتی گروه هایی که مرتبط با موضوع انتخابات هستند نظراتشان گرفته نشده بود و طرح خیلی پخته نبود. به عنوان مثال در شرایط کرونایی موضوع مهمی که باید به آن می پرداختیم بحث نحوه رای گیری بود که آیا حتما بصورت حضوری باشد یا می شود بصورت الکترونیکی و پستی رای داد؟ آیا حتما رای گیری باید طی یک روز باشد یا می توان در طی دو روز همین رای گیری را انجام داد، چون یکی از مشکلات پیش روی ما همین است با این اوج گرفتن کرونا و اپیدمی و نزدیک شدن انتخابات طبیعتا عده ای احتیاط می کنند از ایستادن در صف های فشرده و جمع شدن در یک جا، باید به این نکات توجه می شد نه صرفا شرط های بگذاریم که فضا را محدود کنیم. در بحث رجال سیاسی خیلی شرایط سنگینی را گذاشته بودند که کار یک نامزد و رئیس جمهور نبود از اثبات حقانیت دین اسلام و تشیع گرفته تا بعضی موارد خیلی یک طرفه، طرح هنوز هم دارای ایراد و اشکالاتی است و مطلوب نیست و نسبت به قانون اساسی و جمهوریت نظام طرحی که کار شده مطلوب نیست.

آقای اردشیر مطهری اظهاراتی در مورد تخلف های مرکز پژوهش های مجلس مطرح کردند، مجلس به این موضوع ورود می کند؟

هیات امنای مرکز پژوهش ها همان اعضای هیئت رئیسه مجلس هستند. یکی از جاهایی که انشاالله کارها درست است و نظارت صحیح پیش می رود همان مرکز پژوهش هاست، ولی اگر اظهارنظری که مطرح شد صحت داشته باشد تخلفات وسیعی صورت گرفته است. با توجه به مسئولیتی که در دوره گذشته در مجلس داشتم در معاونت اجرایی بودم، می دانم که اینها دارای مقرراتی است. آئین نامه ها ضوابطی دارد برای ایجاد چارت های جدید، ماموریت افراد و جذب افراد همه اینها دارای چهارچوب های قانونی است که در مجلس گذشته ما سفت و سخت آنها را رعایت می کردیم ولی به نظر من، هنوز قطعا به آن نرسیده ایم، هم در مجلس و هم در مرکز پژوهش ها ظاهرا تخلفاتی در این حوزه صورت گرفته است که مسئولیت مستقیم با هیئت رئیسه مجلس است که در آنجا حضور دارد. ممکن است تغییراتی در آئین نامه ها صورت داده باشند که بدون نظر کمیسیون ها است و این اشکال دارد یا برخلاف آن، اگر اقداماتی صورت گرفته تخلف است و باید برخورد شود.

عده ای از همکاران پیگیر فیلتر کلاب هاوس موضوع هستند

آیا مجلس به دنبال فیلتر کلاب هاوس است؟ 

عده ای از همکاران پیگیر موضوع هستند حتی زمزمه هایش از همان اول شکل گیری مجلس یازدهم در مورد سایر فضاها مطرح بود ولی من امیدوارم که به اکثریت نرسد و چنین مطلبی به تصویب نرسد، باید از گذشته تجربه و درس بگیریم که چه اتفاقاتی در کشور افتاده است. یک زمانی بر سر یک ویدئو یا کاستی که پخش می کردند در کشور چه بگیر و ببندها بود؟ چه اتفاقاتی افتاد؟ یا در حوزه ماهواره چه اتفاقاتی افتاد؟ در مورد فضای مجازی و اینترنت هم باید اساسی و درست تصمیم بگیریم. کاری نکنیم که یک مقابله بیهوده ای با جریان توسعه و پیشرفتی که در دنیا راه افتاده صورت بگیرد و برخلاف جریان جامعه شنا کنیم. انرژیمان را بگذاریم به سمتی که بتوانیم خودمان این امکانات را برای کشور ایجاد کنیم، بتوانیم زیرساخت هایمان را تقویت کنیم و بتوانیم نسل جوان و آحاد جامعه را برای مقابله با چنین فضاهایی، آماده کنیم. باید از نظر جامعه شناسی دینی و تقویت باورهای دینی آنقدر جامعه را رشد دهیم که از این موضوعات نهراسیم. در موضوعات سیاسی هم همین طور است ما نمی توانیم با این ابزار جلوی فکر کردن مردم را بگیریم، جلوی رشد افکار عمومی را بگیریم اینترنت را محدود کنیم مطمئن باشید یک وسیله و طریق دیگری پیدا می شود که مردم بتوانند ارتباط برقرار کنند. در دنیای امروز با این تکنولوژی نمی شود کسی را در یک محیط بسته نگاه داشت و از مبادله اطلاعات محروم کرد. تکنولوژی و باورهای دینی خودمان را تقویت کنیم بین مردم و مبانی حکومت و آحاد مردم و مسئولین اتحاد و انسجام ایجاد کنیم نه اینکه بگوییم، شما نشنوید، شما ندانید، شما نپرسید، ما چیز پوشیده ای برای مردم نداریم نظام ما با مردم راحت است. در آستانه انتخابات هم خیلی شائبه انگیز است و باید از این موضوعات کاملا برحذر بود. از دستکاری ها و فیلتر کردن که شائبه های سیاسی پیدا می کند باید جلوگیری شود؛ به سمت مشارکت حداکثری برویم.

در شرایط کنونی موضوعی که در کشور مهم است بحث انتخابات ریاست جمهوری و شورای نگهبان است، شرایط اقتصادی و داخلی کشور از یکطرف شرایط بین المللی از طرف دیگر نشان می دهد ما در یک نکته عطف تاریخی قرار داریم که رکن اصلی آن مشارکت مردم در انتخابات است. امیدواریم که مردم حضور پیدا کنند و انشاالله فضا برای حضور مردم از طریق مسئولین امر و تصمیم گیران و آنهایی که فضای انتخابات را شکل خواهند داد مهیا شود. دست به دست هم دهیم تا یک مشارکت خوب اتفاق بیفتد و کسانی که شایستگی لازم را دارند ثبت نام کنند و این افراد شایسته، جزو لیست انتخاب شدگان باشند. آرزو داریم شایسته ترین فرد به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود تا بر مشکلات اقتصادی فائق بیاید. برخی مشکلات با تعامل با دنیای خارج قابل حل است. امیدوارم در این تعاملات با یک حکمت و تدبیر و عقلانیت حداکثر سود برای مردم کسب شود.

  • منبع خبر : برنا
عطریانفر: تمام دوره های انتخاباتی ایران کسانی که سخن اصلاح طلبانه داشتند پیروز شدند/مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ قطعا بالای ۵۵ درصد است ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
در گفتگو با مدارا مطرح شد:

عطریانفر: تمام دوره های انتخاباتی ایران کسانی که سخن اصلاح طلبانه داشتند پیروز شدند/مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ قطعا بالای ۵۵ درصد است

عطریانفر: اگر رقابت کاهش یابد طبیعی است که اصلاح طلبان و همفکران و مخاطبان آنها کمتر در انتخابات شرکت می کنند و احتمال عدم پیروزی وجود دارد. لکن من فکر می کنم اگر اصلاح طلبان بتوانند شخصیت واحدی را توافق کنند و شورای نگهبان هم رفتارهای مشابه دوره سال 92 نکند که آقای هاشمی رفسنجانی را بدون دلیلی به صرف کهولت سن رد صلاحیت کردند که هیچگاه چنین داوری نزد مردم پذیرفته شده نیست، به نظر می رسد روی یک شخصی تمرکز و توافق شود و رقابت جدی باشد مشارکت افزایش می یابد و حداکثری می شود و پیروزی نیروی اصلاح طلب قطعی به نظر می رسد.

مجلس پشت پرده انتشار فایل صوتی ظریف را افشا می‌ کند ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

مجلس پشت پرده انتشار فایل صوتی ظریف را افشا می‌ کند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از طرح نمایندگان برای تحقیق و تفحص از مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست‌جمهوری جهت روشن شدن دست‌های پشت پرده انتشار فایل صوتی ظریف خبر داد.

آنچه که تاجزاده در گفتگوی آزاد با شهروندان در کلاب هاوس گفت ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

آنچه که تاجزاده در گفتگوی آزاد با شهروندان در کلاب هاوس گفت

مصطفی تاج زاده، فعال اصلاح طلب که خود را کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ معرفی کرده امشب با حضور در کلاب هاوس به بحث و گفتگو پرداخت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.