روایتی جدید از تخلف سعید محمد در سپاه
روایتی جدید از تخلف سعید محمد در سپاه
بررسی مجدد گزارش رسیده به دفتر حاجی صادقی توسط دستگاه امنیتی نشان می دهد که ستادهای استانی سعید محمد به دلیل فعالیت یکی از نیروهای شاخص گروه های جهادی و استفاده از ظرفیت گروه های جهادی برای تشکیل ستاد برای او بوده و ارتباط سازمان یافته ای با پیمانکاران قرارگاه خاتم ندارد. نتیجه بررسی مجدد، گزارش تخلف محمد را حاجی صادقی قبول نکرده است.

به گزارش گروه سیاسی سایت خبری مدارا؛ درست یک سال پیش در اردیبهشت ۱۳۹۹ ، رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان تشکل های دانشجویی، از ضرورت روی کار آمدن دولت جوان انقلابی سخن گفتند و چنین دولتی را علاج مشکلات کشور دانستند. از آن زمان به بعد، افراد زیادی خود را مصداق این تعبیر نغز رهبر انقلاب دانستند و گفتند «من همان رئیس جمهور جوان انقلابی هستم»!

در میان این افراد، سعید محمد بیشترین اصرار را بر دارا بودن مولفه های رئیس جمهور جوان انقلابی دارد؛ او ماه هاست اسب خود را برای ورود به پاستور به عنوان یکی از جوان ترین رجال تاریخ ایران زین کرده است و در فضای مجازی نیز هواداران حاضر به یراقی دارد؛ حتی دختران بدحجاب و بعضا بی حجاب نیز برای او در فضای مجازی تبلیغ می کنند!

اما آیا سعید محمد واقعا همان فردی است که صلاحیت تشکیل دولت جوان انقلابی را دارد؟ بدون تردید یکی از ویژگی های انقلابی گری، عدم تخلف است؛ حتی کوچکترین تخلف؛ اما آیا سعید محمد در سمت قبلی خود، بدون تخلف بوده است؟

بهمن ۹۹ بود که خبر رسید، حجت‌الاسلام حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران طی دوماه گذشته چندبار تذکر جدی به سعید محمد فرمانده وقت قرارگاه خاتم الانبیا بابت فعالیت های انتخاباتی داده است. حاجی صادقی در جمعی گفته بود که آقای محمد بهتر است به امور قرارگاه بپردازند و فضای انتخابات را رها کنند. چه لزومی به حضور ایشان در فضای انتخابات است.

همان زمان گفته می شد یکی از عللی که سعید محمد لباس سپاه با درجه سرداری را بر تن کرده پیگیری های حاجی صادقی و یکی از بزرگان سپاه پاسداران بوده تا «محمد» را از ادامه فعالیت های انتخاباتی منصرف کنند. ناظران سیاسی در آن مقطع زمانی (زمستان ۹۹) بر این باور بودند که پوشیدن لباس سپاه توسط فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا به نوعی عقب نشینی ضمنی از حضور در انتخابات است.

چند روز بعد از اتفاق فوق الذکر، خبری رسید که نشان می داد سعید محمد نه تنها از فکر کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بیرون نیامده که اقدامات مقدماتی را نیز برای اخد تایید صلاحیت انجام داده است؛ آن خبر این بود که سعید محمد اقدام به رایزنی انفرادی با اعضای شورای نگهبان کرده است و در همین راستا جلسه‌ای را با آیت الله سید احمد خاتمی برگزار کرده و هر دو نفر جلسه را بسیار مثبت ارزیابی کردند. ظاهراً سید احمد خاتمی عضو فقهای شورای نگهبان به سعید محمد گفته بود که می تواند بخشی از اعضای شورای نگهبان را با وی همسو کرده و نظر مثبت آنها را در صحن شورا به نفع «محمد» جلب کند.

در اواخر سال ۹۹ برخی سایت ها و کانال های تلگرامی پرده از اقدام دیگر انتخاباتی سعید محمد که در آن زمان هنوز رئیس قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بود برداشتند و نوشتند که سعید محمد گزارش مفصلی را در قالب سه بخش به شورای نگهبان ارسال کرده که معتقد است می‌تواند موجبات ردصلاحیت یکی از نامزدهای شاخص ریاست جمهوری را فراهم کند. گزارش او درباره پروژه فساد موسوم به «یاس» بوده و محوریت اصلی آن نیز بر محور تخلفات «عیسی شریفی» قائم مقام محمدباقر قالیباف در زمان تصدی شهرداری تهران تنظیم شده بود.«محمد» در آن گزارش اسنادی از تخلفات پیچیده و چند لایه مدیران وقت شهرداری تهران و ۲۵مسئول دیگر را مندرج کرده بود و روند گزارش طوری تنظیم شده بود که از فحوای آن نقش قالیباف در این پرونده استنباط می‌شد. سعید محمد پس از آنکه گزارش مزبور را به شورای نگهبان ارسال کرد، در جلسه ای گفت که نیمی از اعضای شورای نگهبان بر روی تایید صلاحیت «قالیباف» مردد شده اند.

چند روز پس از در رسانه ای نامه فوق الذکر، در روز ۱۷ اسفند ۹۹ خبری که همگان منتظر آن بودند بر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت؛ «سردار سعید محمد از قرارگاه سازندگی رفت»!

ابتدا این خبر توسط خبرگزاری فارس منتشر می شود؛ ظاهرا یکی از نزدیکان قالیباف این خبر را به خبرگزاری فارس می دهد تا اینگونه در فضای سیاسی و رسانه ای بپیچد که سعید محمد برکنار شده است؛ اما بعد از چند دقیقهف متن استعفا نامه او منتشر می شود؛ البته در همان مقطع زمانی بسیاری از سایت ها و کانال های تلگرامی از استعفای عزل گونه سعید محمد از ریاست قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء خبر دادند و تصریح کردند که محمد از سردار سلامی فرماند کل سپاه به سبب تمرکز بر امور انتخاباتی و غفلت از وظایفش در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء تذکر گرفته است.

چند روز بعد از استعفا یا عزل سعید محمد از ریاست قرارگاه خاتم الانبیاء، حمیدرضا ترقی عضو حزب موتلفه به یکی از خبرگزاری ها گفت که سعید محمد به دلیل تخلف از قرارگاه کنار گذاشته شده است که البته این موضوع توسط ترقی تکذیب شد. اما بعد از آنف یک کانال تلگرامی نوشت که فکتی که بر اساس آن بحث تخلف محمد در خاتم مطرح شده، گزارش یک مجموعه حفاظتی است که در اختیار حجت الاسلام حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه قرار گرفته است؛ در این گزارش آورده شده که سعید محمد در ۱۱۰شهر اقدام به تاسیس ستاد انتخاباتی کرده و از امکانات پیمانکاران قرارگاه خاتم به عنوان پشتیبان مالی و لجستیکی، سواستفاده شده است.

بررسی مجدد گزارش رسیده به دفتر حاجی صادقی توسط دستگاه امنیتی نشان می دهد که ستادهای استانی سعید محمد به دلیل فعالیت یکی از نیروهای شاخص گروه های جهادی و استفاده از ظرفیت گروه های جهادی برای تشکیل ستاد برای او بوده و ارتباط سازمان یافته ای با پیمانکاران قرارگاه خاتم ندارد. نتیجه بررسی مجدد، گزارش تخلف محمد را حاجی صادقی قبول نکرده است.

پس از آن خبر رسید که در نشست سوم شعبان فرماندهان سپاه که با توجه به کثرت نظامیان آماده کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برگزار شده، فرماندهان سپاه اقبالی به حمایت از نامزدی سعید محمد نشان نداده اند و تنها حامی او سردار حاجی زاده بوده است.

در روز ۱۴ فرودین سال جاری مصاحبه ای منتشر شد که شعله اختلافات هسته مرکزی سپاه با سعید محمد را فروزان تر کرد و بر شائبه متخلف بود سعید محمد بیشتر دامن زد؛ در این روز سردار جوانی، معاون سیاسی سپاه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: سپاه نه از سعید محمد و نه از هیچ کاندیدای دیگری در انتخابات حمایت نمی‌کند و نخواهد کرد. اساسا ورود سپاه و بسیج به انتخابات به‌طور مصداقی و حمایت از افراد و گروه‌ها و فهرست‌ها دارای منع قانونی و شرعی است. اتفاقا منفک کردن سعید محمد از مسوولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به‌دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات از سوی ایشان بوده است.

چند روز بعد از مصاحبه سردار جوانی و تاکد او بر متخلف بودن سعید محمد به سبب تمرکز بر امور انتخاباتی در حالیکه مسئولیت قرارگاه سازندگی خاتم را داشته است، حاجی‌صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه نیز تصریحا و آشکارا موضع سردار جوانی در مورد سعید محمد را تایید کرد و گفت: در مسائل سیاسی هماهنگی خوبی در سپاه وجود دارد و آنچه که معاون سیاسی اعلام می‌کند، همان چیزی است که مجموعه سپاه و نمایندگی ولی‌فقیه به عنوان متولی این امر درباره آن اتفاق نظر دارند.

علی ایحال به نظر می رسد، سعید محمد حتی اگر از صافی شورای نگهبان نیز عبور کند در اذهان عمومی با این سوال مواجه باشد که چرا وقتی مسئولیت مهمی نظیر ریاست قراگاه سازندگی خاتم را داشته است، امور و وظایف محوله را رها کرده و به فعالیت های نامربوط انتخاباتی چسبیده است؟! قطعا مردم ما و رای دهندگان به یک فرد وظیفه نشناس و متخلف هرگز اقبال نشان نخواهد داد.

  • منبع خبر : سایت خبری مدارا