با بررسی مجدد FATF موافقت شد یا نشد؟
با بررسی مجدد FATF موافقت شد یا نشد؟
سیستم شکست‌خورده گردش اطلاعات در ایران این شده است که سه، چهار روز است که یک گروه می‌گویند رهبری فرصت بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت را تمدید کرده‌اند. این گروه موافقان FATF هستند. اما گروهی دیگر که عمدتا شامل مخالفان FATF می‌شود، می‌گویند خیر. این خبر درست نیست. اینجا بحث تحلیل نیست که بگوییم دو طرف در تحلیل اختلاف‌نظر دارند. بحث یک خبر است. خبر یا راست است یا نه. مثلا باران آمده یا نیامده است. یا این درست است یا آن.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ کامبیز نوروزی حقوقدان در یادداشتی نوشت: این خبر هم چیز پیچیده‌ای نیست که کشف راست و دروغ آن نیازمند بررسی‌ها و آزمایش‌ها و مانند اینها باشد. بالاخره یا رهبری با تمدید فرصت بررسی FATF موافقت کرده‌اند یا نکرده‌اند.

اما سیستم اطلاع‌رسانی و گردش اطلاعات کشور به اندازه‌ای از فقر و فرسودگی و درماندگی رسیده است که قادر نیست معلوم کند بالاخره خبر راست و درست کدام است.

صداوسیما به دلایلی و مطبوعات و خبرگزاری‌ها به دلایلی دیگر در عقب‌ماندگی مفرط به سر می‌برند، دولت و دیگر سازمان‌های رسمی هم درکی از رسانه و گردش اطلاعات ندارند. حاصلش شده است اینکه حتی یک خبر ساده هم این چنین سردرگم و مبهم می‌ماند.

در چنین شرایطی است که اخبار رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، رونق بیشتری می‌یابند. در چنین شرایطی است که یک صفحه اینستاگرامی یا یک کانال تلگرامی مثلا آمدنیوز یک‌تنه همه سیستم رسانه‌ای مملکت را به چالش می‌کشد.

باید ترسید از این درماندگی و ورشکستگی رسانه‌ای که هیچ عاقبت خوشی ندارد.

  • منبع خبر : روزنامه شرق