پیام محرمانه امارات به ایران چه بود؟
پیام محرمانه امارات به ایران چه بود؟
امارات هم به دنبال جلوگیری از تشدید تنش رفته است.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ امارات هم به دنبال جلوگیری از تشدید تنش رفته است.

یک رسانه عربی مدعی شد امارات متحده عربی در روزهای گذشته در پیام‌هایی خطاب به ایران تأکید کرده در اقدامات علیه ایران همکاری نداشته است.

العربی الجدید به نقل از برخی منابع اعلام کرد که امارات در چند روز اخیر تماس‌های محرمانه‌ای با ایران داشته و تأکید کرده است که این کشور در هیچ‌یک از اتفاقات اخیر ایران از جمله ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایرانی دست نداشته است.

این منابع دیپلماتیک که در قاهره فعالیت دارند خاطرنشان کردند که در این تماس‌ها در رابطه با امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس و تنگه هرمز و همچنین عدم هرگونه مشارکت امارات در عملیات ترور فخری‌زاده بحث و رایزنی شده است. منابع مذکور گفته‌اند که حاکمان دوبی بسیار نگران حملات انتقامی ایران هستند، حتی اگر این حملات سطحی باشد زیرا اقتصاد دوبی کاملا وابسته به امنیت این شهر است و هرگونه عملیات تروریستی یا انتقامی در امارات، اقتصاد این منطقه را که بر پایه تجارت و گردشگری است نابود خواهد کرد.

این پیام‌ها در حالی از سوی امارات ارسال شده است که در تنش‌های سال‌های اخیر، امارات از جمله متهمان اقدامات علیه ایران بوده است و در ماجراهایی مثل پرواز پهپاد آمریکایی در حریم هوایی ایران یا حتی ترور سردار سلیمانی در خاک عراق، برخی منابع این کشور را از جمله گزینه‌های احتمالی همکاری در این زمینه دانسته بودند.

امارات البته پیش‌تر به طور فعال در کنار عربستان سعودی در جنگ یمن و دیگر چالش‌های منطقه‌ای آن جبهه فعالیت داشت اما چندی بعد از حوادثی که برای چند نفت‌کش و نیز یک کشتی مربوط به امارات در حوالی تنگه هرمز رخ داد، این کشور از حضور در جنگ یمن عقب نشست و برخی تماس‌های متوقف‌شده خود را با ایران از سر گرفت. خبر اعلام‌شده از پیام مقامات امارات به ایران در ادامه سلسله تماس‌ها و پیام‌های سران منطقه در راستای ابراز نگرانی از اقدام تلافی‌جویانه احتمالی ایران در سالگرد ترور سردار سلیمانی و نیز اقدام نظامی احتمالی رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران در روزهای پایانی دوره صدارتش است که هر دو می‌توانند به اشکال مختلف، کشورهای منطقه را نیز درگیر تنش‌ها کنند. در روزهای اخیر مقامات عراق، کویت و قطر با مقامات ایران تماس داشته‌اند و یکی از مقامات حماس فلسطین نیز در پیامی خواستار گفت‌وگوی ایران با کشورهای عربی خلیج فارس شده بود.

  • منبع خبر : ایسنا